Dnes je nejdepresivnější den roku: 3 tipy, jak se dožít půlnoci

Máte depku? Ještě větší depku než obvykle? Tak podle vědců prý proto, že pondělek 19. ledna je nejdepresivnějším dnem roku 2015. Tady jsou 3 tipy, jak ho přežít (vhodné pro případ, že si nemůžete okamžitě zalézt do postele a prostě spát až do zítřka).

Termín "Blue Monday" existuje už od roku 2005, kdy ho zmínil psycholog Cliff Arnall. Podle něho se třetí pondělí v lednu sejde až příliš důvodů k depresi: zadlužení ze svátků, nedostatek denního světla, kilogramy navíc, rozčarování z toho, že nejsme schopní dodržet novoroční předsevzetí...

Abyste se cítili lépe:

1. Opatřete si tryptofan, aminokyselinu, která podporuje tvorbu "hormonu štěstí" – serotoninu, zodpovědnou za vytváření a udržení pozitivních emocí a nálady, která udržuje naši náladu v rovnováze, pomáhá nám se spánkem, zmírňuje stavy úzkosti a ulevuje od deprese.

Snězte banán, tryptofanu je v něm spousta!

2. Dejte si dlouhou procházku nebo jinou pohybovou aktivitu, při které se nezadýcháte, ale budete v pohybu déle než dvacet minut. Do mozku se přibližně po dvaceti minutách aktivity vyplavují hormony endorfiny. Endorfiny jsou označovány za "vnitřní opiáty", kterými tělo tlumí bolest a které činí náš život příjemnějším.

Další tipy, jak si opatřit endorfiny: Sex:-) nebo kousek vysokoprocentní hořké čokolády. Obojí kvalitní!

3. Krásně se vyplačte. Slzy vyplavené štěstím nebo smíchem mají úplně jiné chemické složení, než slzy prolévané kvůli neštěstí. Určitě znáte ten úlevný pocit, když se hráz takových slz protrhne. Reakce organismu na slzy je v takovou chvíli podle vědců stejná, jako na mírnou anestézii.

Pokud to stíháte, běžte do kina na:

Pokud ne, tak si pusťte tohle video:

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také