Emmu Watson a J. K. Rowling drsně napadli kvůli antisemitismu v Harry Potterovi! Co lidem najednou vadí?

Britská herečka Emma Watson a spisovatelka J. K. Rowling jsou dvě stěžejní osobnosti v příběhu o Harrym Potterovi. Nyní obě čelí obvinění z národnostní a rasové nesnášenlivosti vůči židům.

Spisovatelka a matka Harryho Pottera je známá svými kontroverzním názory vůči transsexuálům a transgenderům, za které nejednou schytala drsnou kritiku. Nyní však ženu, která naučila mladou generaci číst, obvinil americký politický satirik Jon Stewart z antisemitismu a servítky si nebrali ani s mladou herečkou a představitelkou Hermiony Grangerové Emmou Watson, oznámil list The Independent.

Stewartův argument, že Rowlingová v Harrym Potterovi přiživuje protižidovské stereotypy, byl založen na podobnostech mezi skřety, jež řídí v kouzelnickém světě Gringottovu banku, a vykreslenými židy v knize Protokoly sionských mudrců, což je podvodný dokument, který sloužil jako záminka a zdůvodnění antisemitismu na počátku 20. století.

„Takhle poznáte, proč jsou židé tam, kde jsou. Ukážete lidem karikaturu a oni vám odpoví: ,Jé, podívejte, to je z Harryho Pottera!‘ A vy na to reagujete: ,Ne, to je karikatura Žida z antisemitské literatury a J. K. Rowlingová si řekla, jestli by nemohli řídit naši banku,‘ “ kritizoval Stewart v nedávné epizodě svého podcastu The Problem With Jon Stewart spisovatelku.

Z nenávisti vůči židům poté byla obviněna i herečka Watsonová kvůli svému nedávnému příspěvku na Instagramu, kdy zveřejnila fotografii propalestinského shromáždění s transparentem „Solidarita je sloveso“, informoval deník The Guradian. Obrázek herečka také doplnila statusem s citací, kterou si vypůjčila od britsko-australské vědkyně Sary Ahmedové: „Solidarita zahrnuje závazek a práci stejně jako uznání, že ačkoli nemáme stejné pocity, stejné životy či stejná těla, žijeme na společné zemi.“

Zatímco příspěvek vyvolal širokou podporu palestinských aktivistů, vzbudil také silnou kritiku ze strany izraelských představitelů. Nejdrsněji se do herečky Watson opřed Danny Danon, izraelský zástupce při OSN. „Deset bodů pro Nebelvír za to, že je antisemitka,“ napsal na svůj Twitter. Současný izraelský velvyslanec Gilad Erdan se ke svému kolegovi okamžitě přidal. „Fikce možná funguje u Harryho Pottera, ale ne v realitě. Kdyby fungovala, mohla by magie v kouzelnickém světě eliminovat Hamás (utlačuje ženy a chce zkázu Izraele) a Palestinskou samosprávu (podporuje teror). To bych bral!“ nebral si servítky.


Přečtěte si také