Showbyznys

21. dubna 2014 16:50

Lucie Průchová

Fabergého vejce... Ta určitě ve svém košíčku s koledou nenajdete!

Fabergého vejce jsou zlaté klenoty zdobené šperky ve tvaru velikonočního vejce, které vytvořil ruský zlatník a klenotník Carl Peter Fabergé. Těchto vajec bylo vyrobeno 50, dochovalo se jich 42. Kdo to vlastně byl Carl Peter Fabergé… A něco bližšího o jeho zlatém umění…

Peter Carl Fabergé se narodil 30. května 1846 v Petrohradu a zemřel 24. září 1920 Lausanne. Byl to ruský zlatník německého původu. Byl majitelem firmy v Petrohradě, kterou založil už jeho otec.

Vyráběl umělecké a zlatnické předměty pro šlechtu celé evropy. Úplně nejznámější jsou Fabergého vejce, vytvářená pro carskou rodinu. Tyto výrobky najdeme v dnešní době v několika muzeích po celém světě. Místo uložení je známo jen u 43 vajec. K nim patří 10 vajec v moskevském Kremlu a 11 vajec se nachází ve sbírce ruského oligarchy Viktora Vekselberga v Moskvě. Rodinné muzeum Fabergé najdete v Baden-Badenu.

Fabergého vejce jsou zlaté klenoty zdobené drahými kovy a přírodními drahokamy.

Odhaduje se, že vajec bylo vyrobeno kolem 50, z nich se dochovalo 43. Téměř všechna vejce byla vyrobena na zakázku carské rodiny. Nápady a výtvarné provedení kromě Fabergého vytvářeli tři zlatničtí mistři: Michail Perchin, Henrik Wigström a Erik August Kollin. V období rusko-japonské války v letech 1904–1905 se vejce nevyráběla. Poslední dvě vejce se již k carské rodině nedostala, protože byla hotová až po jejich popravě.

Sedm vajec si objednal majitel zlatých dolů Alexander Kelch z Moskvy, který již po roce 1905 přišel o veškerý majetek. Po jednom vejci koupili anglická vévodkyně z Marlborough, ruský kníže Jusupov, bankéř Rothschild a olejářský magnát Emanuel Nobel.

Po roce 1917 byla většina Fabergého vajec odvezena z Ruska. V roce 1927 bylo několik vajec z finančních důvodů prodáno do ciziny a dostalo se do majetku soukromých osob. První sbírku vajec i jiných Fabergého klenotů po 2. světové válce shromáždil americký tiskový magnát Malcolm S. Forbes. Další z těchto vajec byla v posledních letech prodána na aukcích za vysoké částky. Zmíněnou kolekci 11 Fabergého vajec, kterou Malcolm Forbes za odhadem 90 až 120 miliónů US dolarů nakoupil v různých aukcích, dali Malcolmovi dědicové odvézt zpět do Ruska, kde jsou vystavena pro veřejnost v jeho sbírce v Moskvě.

Sdílejte článek

Přečtěte si také