Showbyznys

13. dubna 2015 07:19

Ivana Nádvorníková

FILM Králova zahradnice: Zahrady jako podvod na krále?!

Srdcem celého příběhu Královy zahradnice je výjimečný svět zahrad a zahradnictví, které v té době představovalo velmi významné odvětví. Zahradníci byli tehdy respektovaní odborníci.

Král mohl všechno!

Alan Rickamn upozorňuje: “V zahradách té doby se vůbec neobjevovaly květiny. Vše byla architektura. A všechno se dělalo ve velkém měřítku.” Zahrady zámku ve Versailles se pro krále Ludvíka XIV. staly posedlostí. “Měl takovou moc, že mohl přestěhovat celý dvůr z Louvru, vybudovat palác ve Versailles a okolo něj nejúžasnější zahrady na světě, to všechno na místě, kde dřív byly bažiny.”

Podvod na panovníka!

“Také byl problém se zavlažováním, slavné fontány mohly ve skutečnosti fungovat jen čas od času. Když král procházel zahradami, čekali tam lidé, kteří pomocí praporků dávali znamení, že Ludvík už jde, aby se fontány postupně spouštěly v místech, kudy měl projít. Král se ovšem mohl domnívat, že vodotrysky fungují stále.”

V lasturovém háji se Kate líbilo

Jedinečným prvkem v zahradách je Lasturový háj (Bosquet des Rocailles), který se vymyká z přísné formálnosti celých zahrad. Představuje malý kousek chaosu. Ve Versailles se nachází dodnes. Kate Winslet ho navštívila: “Bylo úplně magické stát uprostřed Lasturového hájku úplně sama. V naší replice při natáčení jsem se cítila podobně.”

Bláto, kam se podíváš

Tým filmových zahradníků ovšem neustále zápasil s anglickým deštivým počasím. “Když pršelo, naše zahrada se neustále proměňovala v bahenní lázeň: bláto v kapsách, ve vlasech, na botách,” říká Gail Egan.

Hlavní představitelka se ovšem nijak nebála ušpinit, seznamovala se s prací zahradníků, aby se své postavě více přiblížila, a zablácená byla neustále. “Každý večer jsem ze sebe musela oškrabovat bahno,” směje se Kate Winslet.

Film bude mít premiéru 16. dubna. Podívejte se na krátkou ukázku...

Mohlo by vás ještě zajímat:

Podobné články


Přečtěte si také