FOTO: Charles se stal králem. Co dojemného vzkázal po smrti své maminky Alžběty II.?

Zemřela královna Alžběta II.

Nový britský král se vyjádřil ke smrti milované maminky Alžběty II. Co vzkázal světu?

Svět se stále nemůže vzpamatovat z tragické zprávy, která přišla z Velké Británie. Po výrazném zhoršení zdravotního stavu ve čtvrtek zemřela všemi milovaná královna Alžběta II. Oznámil to Buckinghamský palác s tím, že nejdéle vládnoucí panovnice v britských dějinách zemřela pokojně odpoledne na skotském zámku Balmoral. Podle následnictví a protokolu se tak ihned stal králem její nejstarší syn Charles, který se na tuto roli připravoval nejdéle ze všech panovníků v britské historii. Následníkem se stal totiž už v roce 1952, tedy v době, kdy jeho maminka nastoupila na trůn a začala tím její sedmdesátiletá vláda.

Nový král už navíc nyní, v období smutku a nečekané ztráty, poslal do světa prostřednictvím úřadu Buckinghamského paláce své první oficiální vyjádření. A i přes všechny oficiality je znát, jak velkou bolest aktuálně on i celá královská rodina prožívají.

„Smrt mé milované matky, Jejího Veličenstvo, je pro mě a ostatní členy mé rodiny okamžikem největšího smutku. Hluboce truchlíme nad odchodem vážené panovnice a velmi milované matky,“ stojí v Charlesově oficiálním vyjádření. „V období smutku a přeměn bude mě a moji rodinu utěšovat vědomí toho, jakému respektu a hluboké náklonnosti se královna těšila,“ končí Charles svůj první oficiální královský dopis. Nový král zkrátka nyní prožívá jedno z nejtěžších období svého života.

Sdílejte článek
Štítky Velká Británie smrt Alžběta II. král vyjádření Buckinghamský palác Balmoral Karel III.