Showbyznys

8. dubna 2015 13:22

Petr Cífka

Internetem hýbe seznam požadavků hvězd Top Gearu. Jde o standard, nebo rozmařilost milionářů?

Na veřejnost unikly podrobnosti ohledně topgearovského cateringu a lidé jsou šílení vzteky. Přitom jde o zcela normální seznam požadavků.

Teď, když už bezpečně víme, že Jeremyho Clarksona nebude za facku, která ukončila jeho kariéru coby moderátora pořadu Top Gear, popotahovat ani úředně, ani policejně, můžeme si z celé aféry zas chvilku dělat legraci. Celou dobu se mluví o tom, že celá roztržka vznikla kvůli tomu, že po celodenním natáčení nebyla připravená teplá večere, konkrétně tedy stejk, který si moderátoři objednali. Nebudeme znovu zabředávat do toho, jestli si v dnešní době někdo může beztrestně vyříkat věci ručně, zjevně už to přestává být trendem i ve čtvrté cenové, takže Jeremy asi mohl očekávat následky. Ostatně byl to právě on, kdo se šel sám na vedení BBC udat.

Tři týdny po celém incidentu a zhruba týden po Jeremyho vyhazovu je ale SteakGate opět v centru zájmu. Někdo totiž na veřejnost vypustil seznam požadavků na catering. Nutno dodat, že se nejedná o catering samotného pořadu Top Gear (což mnohá média v honbě za senzací ignorují), ale o živáky Top Gear Live, které Jeremy, James a Richard pořádali po celém světě. Na tahle představení, jedno z nich se loni odehrálo i v Praze, chodí desítky tisíc lidí. Velikostí si nijak nezadají s koncerty největších popových hvězd. A organizátoři na nich vydělávají obrovské peníze, takže není divu, že musí připravit odpovídající zázemí. Co tedy vlastně tým stojící za Top Gear Live požadoval?

Šampaňské Veuve ClicquotČervené víno: Cloudy Bay Pinot NoirBílé víno: Cloudy Bay Savignon BlancPivo značky PeroniDžin Bombay SaphineCitrony, led, tonikKávovar NespressoPorcelánové hrníčky na kávu a čajCigarety (Marlboro Light, Camel Light, Marlboro Menthol), popelníky, zapalovačePlaystation 3 + dva ovladače + Call of DutyScrabbleDva balíčky karetStoly, ubrusy a gauč pro šest lidí

Senzacechtivá média, hrající tradičně na lidskou závist, samozřejmě nafoukla požadavky do absurdních rozměrů a kritizovala moderátory za snobství a pozérství. Ve svém zápalu si ale někteří novináři zjevně zapomněli ověřit, kolik z těchto požadavků ve skutečnosti plní lokální tým a kolik jich je pouze čistě logistických. Např. zmíněné víno si často organizační tým celé show vozí sebou a pouze jím naplní připravené ledničky. Stejně tak jsou další, v některých zemích jen obtížně sehnatelné položky, objednány předem, případně je dojednána jejich odpovídající náhrada. Všechno samozřejmě hradí pořadatelé, protože těm jde do kapsy většina zisku.

Když pomineme specifické požadavky, co se týče alkoholu (vážně budete chtít pít americkou Coronu, když jste zvyklí na kvalitní britské pivo nebo nedejbože českou Plzeň?), je seznam ve skutečnosti extrémně skromný a střízlivý. Většina popových hvězd má specifické požadavky na teplotu a vlhkost místnosti, chce víc květin než najdete v průměrné botanické zahradě nebo tolik alkoholu, že budete muset vysát do dna tři velké pražské bary. V případě Taylor Swift se ještě připravte na velký nákup ve Starbucks, absenci čehokoliv vyrobeného z jakéhokoliv zvířete a další požadavky. A Lady Gaga? Ta po vás bude chtít kompletní smoothie bar se spoustou ovoce a zeleniny. A proč vlastně ne? Jde o desítky milionů korun, které létají v jednom jediném vystoupení. Oproti tomu jsou všechny tyhle požadavky jen drobnými náklady.

Samozřejmě to není nic proti starým dobrým Van Halen, kteří chtěli obří mísu M&Ms, ale nesměla v nich být ani jedna hnědá lentilka. Členové kapely po letech přiznali, že tenhle požadavek byl napůl recesí a napůl testem toho, jak pečlivě jsou jejich požadavky plněny. Pokud byly lentilky přebrány podle požadavků, dalo se očekávat, že bude v pořádku všechno ostatní - především pak nástroje, repráky a další opravdu důležité věci.

Podobné články


Přečtěte si také