Showbyznys

14. června 2015 08:58

Petr Cífka

Invalidní vozíky konečně vyjedou kamkoliv! Připomínají malý tank

Bezbariérový přístup je fajn, ale kdo by na něj čekal?

Ačkoliv se většina institucí snaží vozíčkářům jejich život maximálně ulehčit a při návrhu nových budov je na bezbariérový přístup pamatováno, není reálné, že bychom se kdy dočkali stoprocentního vymýcení schodů ze všech oblastí lidského života. Stále tedy budou existovat místa, která budou vozíčkářům nepřístupná bez výrazné asistence lidských svalů jejich kamarádů nebo asistentů. Naštěstí existuje celá řada studentů technických škol, kteří se tento stav snaží změnit z druhé strany. Když neustupují bariéry, je potřeba vymyslet, jak je překonat.

Švýcarský technologický institut v Curychu teď přišel s konceptem, který se jmenuje Scalevo. Na první pohled vypadá jako vytuněný elektrický vozík s předními a zadními svítilnami a robustní konstrukcí. V jeho podvozku se ale ve skutečnosti nachází gumový pás – takový, jaký znáte z vojenských tanků. Při setkání se schodištěm se stačí jen otočit a zapnout speciální mód – pás se vysune, malá kolečka pomohou vozíku zdolat první schod, a pak už se gumové drápy zaseknou do schodů a senzor ve vozíku zároveň zajistí, aby byl pasažér udržován v rovině a nestrávil výstup do schodů v nepohodlném záklonu. Podívejte se na video:

Nebudeme vám lhát, s točitým schodištěm si pravděpodobně Scalevo neporadí a samotný výstup trvá poměrně dlouho, protože pásy musí mít v kontaktu se schodištěm absolutní jistotu, aby svůj "náklad" tzv. nevyklopily. Autoři konceptu se ale napřesrok chystají na švýcarský Cybathlon, což je speciální závod na překážkové dráze, kterého se účastní právě nejrůznější projekty zaměřené na pomoc tělesně postiženým. Stejnou dráhu budou zdolávat roboti určení k nošení lidí, postižení vybavení exoskeletony nebo právě Scalevo.

Uvidíme, kdo bude mít nejrychlejší čas. Právě na rychlosti prý hodlají vývojáři konceptu zapracovat nejvíc. Jisté je, že schody už brzy přestanou vozíčkářům nahánět strach.


Přečtěte si také