Showbyznys

24. května 2015 17:39

Petr Cífka

Jak budou bydlet Slováci? V ibuprofenech s vrtulkou!

Architekti ze sousední země stylově řeší bydlení budoucnosti.

Slovenské architektonické studio Nice si na vídeňskou akci o budoucnosti bydlení přichystalo další z ekologicky-paranoidních projektů, které nelze nemilovat. Potřebujete bydlet někde v ústraní a jste sólista? Pak je tahle pilulka určená přesně pro vás. Je opravdu maličká, takže pokud nemáte kapesní partnerku bez dětí nebo hodně skladného psa, asi to nebude nic pro vás. Na druhou stranu celé bydlení váží méně než průměrný luxusní vůz (zhruba jedna a půl tuny) a pravděpodobně ani nebude o moc dražší. To auto ale stejně budete potřebovat – abyste si nové bydlení postavili na kolečka a odvezli do vysněné lokality.

Kapsle je zhruba čtyři a půl metru dlouhá, dva a půl metru vysoká a dva dvacet široká. Tak akorát na rozpažení a pocit, že se nepraštíte hlavou o futro. Vejcovitý tvar příliš nenahrává vnitřnímu prostoru, ale architekti sem prý pomocí chytrých úložných prostorů dovedou napasovat dost prostoru pro dva jedince. Nikde však není uvedeno, zda je jedním z jedinců žena se zvýšenou potřebou šatníků a botníků. Hlavním trumfem má být kromě kompaktní a lehké konstrukce především soběstačnost celého konceptu. Na střeše vaší obytné pilule jsou totiž solární panely nabíjené nejen energií ze slunce, ale i silou větru. Do vysokokapacitních baterií se ukládají obě formy energie, takže se nemusíte bát, že byste večer neměli čím pohánět svoje elektrické bazmeky. Malá větrná elektrárna se připojí na střechu kapsle a vesele generuje energii dnem i nocí. Ideální je samozřejmě být někde v Alpách, daleko od lidí, obklopen muflony a vlky.

Utopie? Ani ne... jako přívěs za auto by tahle kapsle klidně fungovat mohla. Nepřináší sice žádnou převratnou novinku, ale její kombinace soběstačnosti je sama o sobě příjemným lákadlem. K čemu kemp, když máte vlastní elektřinu a vodu si můžete koupit cestou nebo ji zachytávat skrz díry v trupu (pokud ujíždíte na deštěnce)? Téhle zelené alternativě dáváme zelenou.

Sdílejte článek

Přečtěte si také