Jak slavná autorka Harryho Pottera snáší drsnou kritiku? Svým hejtrům poslala nekompromisní vzkaz

J. K. Rowling nezajímá nějaký odkaz.

Je to pár let, co se spisovatelka J. K. Rowling stala terčem obří kritiky za to, že sdílela sérii kontroverzních tweetů, v nichž domněle útočila na transgender osoby. Od autorky Harryho Pottera následně dali ruce pryč takřka všichni její známí, herci z filmové série, studio a pochopitelně především fanoušci. Co je smutné, že ani v současnosti Rowling nepolevila ze svých stanovisek, a byť se snaží leckteré věci uvádět na pravou míru, její slova nadále způsobují bolest a taky frustraci těm, na které spisovatelka cílí.

Nicméně stejně jako se Rowling vyjadřuje do velké míry transfobně, je nutno říct, že druhá strana, tedy její kritici do velké míry tvoření všelijakými trans osobnostmi, to ve svých útocích přehání a například nedávný přehnaný pokus o bojkot všeho a všech spojených se hrou Hogwarts Legacy zašel daleko za čáru jakékoli slušnosti. Obě strany si tak nemají popravdě co vyčítat, celá problematika je navíc velice komplexní a nejde snadno říct, že spisovatelka nemá v některých ohledech pravdu.

O nový pohled na věc, nebo možná další perspektivu, jak se na věci dívat, se teď snaží i nový podcast The Witch Trials of J. K. Rowling, v němž moderátorka Megan Phelps-Roper vyslýchá samotnou Rowling a snaží se dopátrat příčin toho, proč uznávaná autorka jedné z nemilovanějších ság naší generace říká to, co říká, a proč za to čelí takové kritice, jaké čelí. V první epizodě pak mimo jiné Rowling zopakovala, že v žádném případě nechtěla svými slovy nikdy nikomu ublížit, a pokud ublížila, pak jednoduše nebyla správně pochopena. Zároveň se ale nebojí, že by celá kontroverze nějak ublížila jejímu odkazu – a to hlavně proto, že ji nějaký odkaz vůbec nezajímá. Zajímá ji, co se děje právě teď, dokud je živá. Co bude poté, až zemře, je jí zkrátka ukradené.

Autorka dále popsala svůj toxický vztah s bývalým manželem nebo za jakých okolností vlastně vznikala první kniha. Podcast najdete například na Spotify nebo v Apple Store.


Přečtěte si také