Showbyznys

11. září 2014 09:50

Táňa Sáblíková

Kóma mu změnilo život! Australan se probudil a mluvil jinou řečí!

Benjamin McMahon byl obyčejný kluk, který se narodil v Austrálii. Ve dvaadvaceti letech byl ale účastníkem autonehody a po týdnu v kómatu se probudil téměř jako jiný člověk.

Benjamin totiž po sedmi dnech v bezvědomí mluvil naprosto jinou řečí, než byla jeho rodná angličtina! „Promiňte, sestro, tady mě to opravdu bolí,“ pronesl ke zdravotní sestřičce, která se o ně starala. Problém byl, že mu nerozuměla, Ben totiž mluvil plynně mandarínskou čínštinou!

Poté si vyžádal tužku a papír, aby napsal vzkaz rodičům a opět psal v čínských znacích! „Miluju mámu, miluju tátu, zotavím se,“ napsal ve znacích. Není to ale tak, že by se Ben s mandarínskou čínštinou nikdy nesetkal, učil se ji ve škole, ale nijak v ní nevynikal. Rodnou angličtinu ale v prvních dnech po probuzení vůbec nepoužíval a žádnému slovu ani nerozuměl. Po pár dnech se ale začal rozpomínat a nyní mluví plynně anglicky i čínsky. Pro lékaře to je záhada, kterou neumějí z vědeckého hlediska vysvětlit.

A jak se cítil Benjamin? „Vůbec jsem si neuvědomoval, že mluvím čínsky, prostě jsem mluvil, jak mi to přišlo přirozené, vycházelo to ze mě samo,“ zavzpomínal McMahon na dny po probuzení z kómatu.

Ben se díky znalosti mandarínské čínštiny mohl přihlásit na univerzitu v Pekingu a vystudovat tam mezinárodní obchod. Navíc získal i lukrativní práci v televizi, kde pracuje jako moderátor a tlumočník z angličtiny do čínštiny a naopak.

Benjamin McMahon díky znalosti čínštiny dostal práci v televizi. Foto: facebook Benjamin McMahon

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také