Showbyznys

20. září 2022 20:01

redakce Prima Lajk

Král Karel III. bude díky novému titulu slavit narozeniny dvakrát. Proč to tak je?

Král Karel III. má díky novému titulu právo na druhé narozeniny. Proč?

V souladu s královskou tradicí, která sahá staletí do minulosti, bude mít král Karel III. nyní nově ještě druhé narozeniny – stejně jako měla jeho matka zesnula Alžběta II. Ta slavila jedny skutečné narozeniny 21. dubna, a potom ty druhé, které se konaly druhou červnovou sobotu.

Oslava narozenin vládnoucího panovníka je tradicí od roku 1748, kdy se poprvé uskutečnila za vlády krále Jiřího II., oficiální oslavy se však často konaly v jiné dny, než jsou skutečné narozeniny daného panovníka. Například král Edward VII. se narodil v listopadu, ale přesunul svůj narozeninový průvod – jinak známý jako Trooping the Color – na květen nebo červen, aby se zvýšila možnost dobrého počasí.

Král Karel III. má také listopadové narozeniny – 14. listopadu mu bude 74 let – věří však, že bude pokračovat v tradici Trooping the Colour, kterou pravděpodobně zachová na letní měsíce. Královna obvykle trávila své skutečné narozeniny v soukromí se svou rodinou, ale v den jejích oficiálních narozenin se k ní připojili i další členové královské rodiny, aby sledovali přehlídku Trooping the Colour, která se pohybuje od Buckinghamského paláce přes The Mall k Whitehallu a zpět a často ji doprovázejí také přelety letadel RAF.

Sdílejte článek
Štítky Velká Británie narozeniny Alžběta II. král tradice Karel III.

Přečtěte si také