Showbyznys

14. června 2015 08:54

Petr Cífka

Největší stalker moderní doby? Facebook! Sleduje každý váš klik...

Nejoblíbenější sociální síť váš špicluje pro vaše vlastní dobro

Už několikrát jsme mluvili o tom, že Facebook znovu mění podmínky užívání svojí služby a hlavně čaruje s vašimi feedy, abyste viděli více relevantního obsahu. Tedy relevantního obsahu, který vám Facebook osobně přebere. Průhlednost tohoto kroku je až směšná – nejde o nic jiného než o snahu donutit nadnárodní korporace a mediální impéria sázet do Facebooku víc peněz a obsahu.

Máte pocit, že jde jen o dobře vymyšlenou konspiraci odpůrců této sociální sítě? Akcie firmy po oznámení nových řešení prudce stouply v reakci na to, že teď budou muset firmy investovat víc peněz než doposud, aby získaly stejné pokrytí. A jen o týden později Facebook oznámil, že média, která budou přímo na Facebooku exkluzivně zveřejňovat část svých informací, budou mít větší prostor, budou tzv. předvystavena. Na tuhle udičku už se chytlo CNN, které přislíbilo část svého obsahu servírovat přímo na své oficiální Facebook stránce, přičemž argumentovalo tím, že "s některými zprávami se vyplatí čekat na tradiční kanály".

A jak vlastně Facebook k tomu přeskládání vašeho feedu dospěl? Jednoduše vás sleduje na každém kroku. Naivní uživatel by si myslel, že jde jen o počítání lajků a monitorování navštívených stránek, ale jedna výzkumná společnost při rozebírání nového systému zjistila, že Facebook sleduje i přesné časové údaje – jak dlouho kterou zprávu čtete, za jak dlouho a kam kliknete. Kolik času věnujete komentování, kdy použijete odkaz na zmíněnou zprávu v konverzaci s kamarády.

To všechno jsou obvyklé nástroje, ale znovu a znovu dokazují, že Facebook má pod palcem každé písmenko, které nadatlujete, a je ochoten ho použít proti vám. Pokud jste tedy před úprkem na záchod nechali na monitoru článek o švédských vakuových pumpách, můžete se v budoucnu těšit na záplavu nabídek na zvětšení vašeho penisu. Tedy ne že by vám už dávno nechodily, že ano?

Sdílejte článek
Štítky Facebook

Přečtěte si také