Showbyznys

15. července 2015 14:07

Petr Cífka

Proč vám nejedou videa na internetu? Firefox a Facebook zabili Flash! Co bude dál?

Kdysi špičková technologie, dnes otazník prolezlý bezpečnostními dírami.

Flash od firmy Adobe je kus programového kódu, který ve své době uměl úžasné věci. Spouštěl v okně vašeho prohlížeče jednoduché hry, umožňoval velmi efektivní přenos online videí, dokonce uměl rozanimovat i fotky. Jenže kdo usíná na vavřínech, ten se budí s pořádnou kocovinou. Firma Adobe svůj Flash nechala žít svým vlastním životem, až se z něj stal vděčný terč mnoha hackerů. Jiné technologie zvládají totéž a líp, ale především jsou mnohem lépe obrněné proti průnikům nejrůznějších filutů. Flash se v posledních letech stal nejděravějším kusem kódu ve vašem počítači. Společnost Apple ho do svých telefonů nikdy nepustila a jeho absence z iPhonů a iPadů byla ještě před lety terčem kritiky. Dnes už varovné prsty ukazují na druhou stranu. Adobe totiž nezvládá díry v programu záplatovat dostatečně rychle a hackeři objevují nové a nové. Někdo musel přijít a namalovat na záda společnosti terč.

A ten někdo je Facebook. Bezpečnostní šéf největší sociální sítě se před pár dny vyjádřil v tom smyslu, že Flash by měl už konečně dostat ránu z milosti. Pokud možno přímo mezi oči. Toho se chytil i Firefox, momentálně nejpoužívanější internetový prohlížeč na světě, a obratem Flash ve svých programech zakázal. Povolit ho můžete jen v případě, že nainstalujete jeho nejnovější verzi. Podobné výstrahy Firefox používal už dříve, teď je ale nekompromisní a bez instalace nového updatu vám Flash prostě neotevře. Paradoxně tím nejvíce trpí autoři reklamních bannerů, které Flash dodnes používají. S vykřičníkem a prázdným oknem byste se ale mohli setkat i na YouTube.

I YouTube ale od začátku roku používá výhradně novější technologii (HTML5), takže to vypadá, že se nad Flashem postupně zavírá voda. Za rok, za dva si ho už nikdo nebude pamatovat. Výzvu Firefoxu k updatování tak můžete vnímat jen jako resuscitaci již mrtvého pacienta. Možná se ještě párkrát nadechne, ale už to bude jen na rozloučenou.


Přečtěte si také