Showbyznys

15. března 2023 17:14

redakce Prima Lajk

Spisovatelka J. K. Rowling prohlásila, že ji fanoušci Pottera za její názory chválí. Je to pravda?

Autorka Harryho Pottera J. K. Rowling znovu hájí své kontroverzní postoje.

Spisovatelka J. K. Rowling už se nějaký ten pátek snaží v novém podcastu The Witch Trials of J. K. Rowling vysvětlit lidem své postoje a názory, aby třeba lépe pochopili, z čeho vychází nebo že to nemyslí tak zle, jak to občas lidé na sociálních sítích nebo i média překroutí. Nyní například prohlásila, že jí je ve skutečnosti spousta fanoušků vděčná za to, co říká, a že s ní souhlasí. Autorka milované fantasy série ale zapomněla dodat, že se zároveň najde i dost jiných fanoušků, a dokonce i několik herců z filmové ságy, kteří naopak její postoje kritizují.

Spisovatelka každopádně připomněla jeden starší tweet, který podle ní nejlépe ilustruje, co se vlastně snaží říct. V tom hájila jistou britskou vědkyni Mayu Forstater, která dostala padáka poté, co napsala něco ve smyslu, že existují jenom dvě pohlaví. Rowling to okomentovala těmito slovy:

„Oblékejte se, jak chcete. Říkejte si, jak chcete. Mějte sex s jakýmkoli dospělým člověkem, který ho bude chtít mít s vámi. Žijte svůj nejlepší život v klidu a míru a bezpečí. Ale nesnažte se bojkotovat ženy a volat po jejich vyhazovu za to, že tvrdí, že pohlaví je skutečná věc. #StojímZaMayou #TohleNeníZkouška“

Zastánci transgender práv nicméně tweet popsali jako nenávistný a přirovnali spisovatelku k nacistům a Hitlerovi za druhé světové války, když posílali trans lidi do plynových komor. Což je mimořádně nešťastné a nefér srovnání. Přitom úplně stačilo říct, že se spisovatelkou nesouhlasí a její názory nepovažují za správné. Ostatně ani ona netvrdí, že má ve všem pravdu, podle ní teprve čas ukáže, jestli stála na správné straně tohoto problému. V tuto chvíli ale žádných svých slov nelituje a momentálně jí je fuk, jestli to nějak kazí její odkaz, nebo ne. Odkaz pro ni totiž nic neznamená.


Přečtěte si také