Showbyznys

22. září 2022 15:32

redakce Prima Lajk

Světová sledovanost pohřbu Alžběty II. odhalena. Podařilo se překonat rozloučení s princeznou Dianou?

Dokázala jedna z největších a nejsmutnějších událostí v dějinách Velké Británie zlomit dlouholetý rekord ve sledovanosti?

V pondělí se ve Velké Británii udála jedna z největších a nejdojemnějších akcí, kterou moderní svět zažil – loučení s milovanou královnou Alžbětou II. Pohřeb a poslední rozloučení s britskou ikonou se konal prakticky celý den, sledoval ho doslova celý svět a jednalo se samozřejmě o událost plnou slz, tradic a uctění její památky se vším všudy.

Kvůli vysoké mediální pozornosti i zájmu světa se pak očekávalo, že bude pohřeb Alžběty II. patřit mezi nejsledovanější události televizní historie, minimálně tedy ve Velké Británii. To se nakonec i kvůli maximálnímu pokrytí na takřka všech televizních stanicích v podstatě povedlo. I přesto zůstala výsledná čísla přece jen trochu za očekáváním.

Podle dat organizace Broadcasters Audience Research Board, která shromažďuje čísla o sledovanosti britských stanic, se na rozloučení s panovnicí dívalo průměrně 26,2 milionů diváků, v těch nejsledovanějších chvílích se pak čísla pohybovala okolo 29 milionů. Smuteční událost se tak bezpochyby zapsala do televizní historie, pohřeb princezny Diany z roku 1997 ovšem přilákal ještě podstatně více diváků.

Ten měl před 25 lety průměrnou sledovanost 32,1 milionů a stal se tak druhým nejsledovanějším přenosem v dějinách Velké Británie. Na absolutní špičce nadále zůstává fotbal, konkrétně finálový zápas Mistrovství světa z roku 1966 mezi Anglií a Západním Německem. Na střet tentokrát koukal v průměru 32,3 milionů lidí.

Také ve Spojených státech amerických bylo loučení s královnou méně sledované než pohřeb princezny z Walesu. Zatímco pondělní rozloučení si zde naladilo v průměru 11,4 milionů diváků, u Diany to bylo 33 milionů lidí. Na druhou stranu se i v případě Alžběty II. minimálně ve Velké Británii pořád jedná o obří čísla. Do britských statistik navíc stále nejsou započítána data z počítačů či mobilů, která budou k dispozici až za několik dní.

Sdílejte článek
Štítky smrt Princezna Diana pohřeb královna Alžběta II. sledovanost

Přečtěte si také