Showbyznys

19. srpna 2015 15:00

Tereza Javorová

VÝZKUM: Lidé stráví strachem a obavami 5 let svého života. Vyzkoušejte 8 tipů, jak se přestat stresovat!

Podle britských vědců se 86 procent lidí neustále něčím stresuje a trápí. Přitom většina obav je úplně zcestná a zbytečná. Strachem však i přesto ztratíme až neuvěřitelných pět let svého života. Jak se konečně přestat stresovat?

Nejčastěji se nervujeme kvůli práci, zdraví, rodině, vztahům, penězům, času... prakticky kvůli čemukoliv. Denně prý obavám věnujeme v průměru 1 hodinu a 50 minut, což dává dohromady asi 4 roky a 11 měsíců za celý život!

Stres je přitom zdraví velmi škodlivý a kromě pocuchaných nervů může mít za následek třeba i obezitu. Které triky vám ale pomohou hladinu stresu eliminovat a být v pohodě, aniž byste se museli nadopovat Lexaurinem?

Čichání grepfruitu – vědci z amerického Ohia zjistili, že vůně citrusových plodů dokáže potlačit stres, navodit pohodu a dokonce prý eliminovat chuť na sladké.

Úprava spánkového režimu – nevyspalí lidé jsou nevrlí a podráždění, na to nepotřebujete znát ani žádnou studii. Vědci z Binghamtonovy univerzity v New Yorku ale přišli an to, že lidé, co chodí spát velmi pozdě, mají větší sklon k negativním myšlenkám a depresím.

Čokoláda – látky obsažené v čokoládě potlačují stres a uvolňují hormon štěstí. Buď tedy budete tlustí ze stresu, nebo z čokolády. Vyberte si.

Terapie šokem – když před něčím nemůžeš utéct, postav se tomu čelem. Pokud vás něco velmi stresuje nebo máte z něčeho strach, představte si, že už se to stalo. Nebo že zrovna jste v dané situaci. Donutí vás to se problému postavit a možná zjistíte, že není tak velký, jak jste si mysleli. A třeba vymyslíte i řešení.

Oříšky – studie prokázala, že ořechy a celozrnné potraviny díky vitaminu B a omega 3 mastným kyselinám potlačují nervozitu, úzkost a dokonce snižují krevní tlak.

Stop sociálním sítím – Facebook a Twitter podle vědců prohlubují úzkost, protože se prý obáváme, že něco prošvihneme nebo že nám něco podstatného unikne. Navíc paradoxně ztrácíme kontakt se svým blízkým okolím. Zkuste si dát od sociálních sítí na chvíli pauzu a užívejte si nově nabytou svobodu a spoustu, spoustu volného času!

Hluboký dech – nejrychlejším a nejúčinnějším pomocníkem před stresem je hluboký nádech a výdech. Několik minut se plně soustřeďte na svůj dech a představujte si, že s každým výdechem z vás jde špatná energie pryč a s každým nádechem do vás pozitivní energie naopak vstupuje.

Sport – dělejte jakýkoliv pohyb. Jděte se projít, zaběhejte si, zatancujte si nebo si pořádně zasouložte. Vyplaví se vám endorfiny a svět se vám hned bude stát krásnější.

Sdílejte článek
Štítky stres Facebook Twitter energie studie úzkost vědec sport zdraví čokoláda

Přečtěte si také