Virály

17. listopadu 2019 17:57

sarka.turcekova@gmail.com

10 chyb, které dělají snad všichni majitelé koček. Proč byste měli s těmito věcmi ihned přestat?

Skoro každý majitel kočky dělá nějakou z těchto věcí, kterou jejich kočička fakt neocení. Není to tím, že by byla potvora vybíravá, ale tohle se jim dělat nemá.

1. Odmítáte svoji kočku nebo kocoura vykastrovat. Ve většině případů to však má pozitivní dopad na jejich zdraví, snižuje to riziko nádorů mléčné žlázy u koček a nádorů varlat u kocourů.

2. Koupete svoji kočku. Ani psi nemají rádi, když je majitelé koupou. Kočky se pravidelně čistí samy, takže je lepší kočku vždy radši utřít mokrým ručníkem nebo, když je to opravdu nutné, umýt jen části těla. Nikoliv celé tělo.

3. Krmíte ji jen suchým jídlem. Pro kočku je suché jídlo jen svačina. Měla by mít i mokré jídlo a doporučuje se podávat jí ho několikrát denně.

4. Nechodíte s ní k veterináři. I kočky, které nikdy nebyly venku, by se měly očkovat. Bydlet v bytě neznamená, že kočka nemůže onemocnět. Jednou za půl roku je kontrola nutná.

5. Necháváte volně rostliny. Některé z nich však mohou být pro vaši kočku toxické. Je lepší se o tom předem informovat. Mezi ty nejvíc toxické patří azalky, narcisy, aloe, begónie, fíkus, lilie calla.

6. Trestáte ji za špatné chování. Když kočka začne škrábat nábytek, kousat apod. Když tohle kočka dělá často, znamená to, že vás považuje za nebezpečné. Když kočka třeba nepoužívá svůj záchod, může mít zdravotní problémy nebo se jí nelíbí. Trest z vaší kočky udělá jen vystrašené zvíře.

7. Chcete dát kočku malému dítěti. Jenomže malé děti by nikdy neměly zůstávat samotné s kočkami. Dítě může kočkám ublížit. Hlasité zvuky navíc kočky děsí.

8. Ignorujete, když chce být kočka samotná a nemá zájem o mazlení. Kočka potřebuje úkryt, kde se může chovat a cítit se bezpečně.

9. Krmíte koťátka kravským mlékem. Tohle by neměl dopustit opravdu nikdo. Koťata musí mít mléko svých matek. Když to nejde, je možné nahradit ho speciálními mléčnými alternativami, které koupíte u veterináře – z kozího mléka a lehkého krému. Malá a dospívající koťata ještě nemohou kravské mléko vstřebat, ale i dospělá zvířata mohou mít nesnášenlivost laktózy.

10. Necháte kočku zbavit drápků navždy. Je to velmi kruté a navíc je to v mnoha státech zakázáno. Během téhle procedury kočka přijde o svoje drápky a jako výsledek trpí bolestmi, když chodí. Vážně na to ani nemyslete.


Přečtěte si také