Virály

2. listopadu 2020 17:51

sarka.turcekova@gmail.com

7 nevinných věcí, které rodiče říkají dětem, a přitom je mohou pořádně vyděsit. Čemu se musíte vyhnout?

Některé věci možná zní na první pohled jako nedůležité, ale když je budete dětem říkat, moc sebevědomí jim nepřidáte.

Jenom ve Spojených státech je každý rok zneužitých na 700 tisíc dětí, což je neuvěřitelně velké čístlo. Nesmíme ale zapomínat ani na emoční týrání. Některými výroky dětem lze opravdu uškodit.

1. Porovnávání vašeho dítěte s ostatními

Když porovnáváte své dítě s „dokonalým synem“ svojí nejlepší kámošky, tak na sebe nezíská správný realistický náhled. Bude se kvůli tomu vždy cítit jako poražený. Soutěžení mezi sourozenci zase vede k jejich zbytečnému boji. Navíc se jeden z nich bude cítit nemilovaný, zatímco druhý bude muset nést břemeno ideálního dítěte, které musí dělat vše tím nejlepším způsobem, aby si udrželo pozici. Podle studií platí, že pokud upřednostňujete jedno dítě před druhým, má to za následek příznaky deprese, až vyroste.

2. Popření pocitů vašeho dítěte

Jistě, zlomená hračka se může zdát nedůležitá ve srovnání s tím, že musí každý měsíc platit účty, ale to neznamená, že dítě nemá právo se kvůli tomu cítit emotivně. Když k tomu dojde, děti se naučí potlačovat svou radost, smutek nebo hněv, a vyrostou z nich dospělí, kteří nejsou schopni vyjádřit se, nebo budovat stabilní vztahy s lidmi. Může být pro ně těžké v budoucnu snášet své intenzivní emoce, které jim v dospělosti mohou způsobit depresi a úzkost.

3. Gaslighting nebo lhaní svým dětem

Gaslighting je forma manipulace, kdy druhému říkáte, že jeho paměť je špatná, nebo že má nějakou psychickou poruchu – zpochybňujete jeho vnímání a myšlení. Tím způsobíte, že se druhý cítí nejistý. Stačí mu říkat lži, nebo jen mírně změnit danou informaci. To se může stát třeba ve chvíli když předstíráte, že jste svému dítěti něco neslíbili, i když to není pravda. Donutí je to pochybovat o sobě a o světě kolem sebe, což může mít za následek nízkou sebeúctu. To může vést k úzkosti, depresi a v extrémních případech k psychóze.

4. Podmíněně své děti milovat

Možná takovými slovy nechcete nic dítěti způsobit, ale opak je pravdou. Sice nejspíš chcete své dítě motivovat a posunout vpřed, ale vyjádření, které mu říká "všichni tě budou milovat, jen když uděláš všechno perfektně, ale ty sám nejsi hoden lásky bez úspěchu" není ideální. Dítěti to ukazuje, že máte nadměrné požadavky na výkon.

5. Pochybovat o jejich schopnostech

To nepomůže dětem k tomu, aby se víc snažili.Ve skutečnosti to má opačný účinek. Čím více poukazujete na jejich neschopnost, tím větší je šance, že se opravdu vzdají. Takové fráze od rodičů pak způsobují, že ztrácejí důvěru v sebe samotné, což po jejich dospívání povede k depresím a úzkosti.

6. Komentování jejich mentálních schopností nebo fyzických vlastností

I když je dětem řečeno, aby ignorovaly škodlivé věci, které jim tyrani říkají, nemohou udělat totéž, pokud jde o slova jejich rodičů. Ať už poukazujete na jejich vzhled nebo mentální zdraví, zkresluje to obraz, který o sobě mají. Může to mít za následek vznik řady psychických problémů, třeba včetně poruch příjmu potravy.

7. Dáváte jim pocit, že vám něco dluží

Jistě, pravděpodobně jste se museli obětovat, abyste měli děti. Ale bylo na vás, abyste si je pořídili. Nepřenášejte na ně sovu zodpovědnost. Nemusí se kvůli vašim rozhodnutím cítit provinile. V některých případech to může vést k patologické vině, která je spojena s různými neurózami, včetně obsedantně-kompulzivní poruchy.


Přečtěte si také