Virály

14. prosince 2022 09:39

redakce Prima Lajk

Britský slovník změnil definici muže a ženy. Co říkáte na nová pojmenování?

Změna definice „muže“ a „ženy“ v britském slovníku vyvolala bouřlivou reakci.

Slovník společnosti se neustále vyvíjí a doplňuje o nově vytvořená slova, kterými lidmi hovoří. Nové termíny či aktualizace těch současných může vznikat v důsledku změn v politickém a hospodářském životě, v životním stylu nebo ve využití nové techniky v komunikaci. Modifikace zažitých slov ale může někdy pořádně zvednout lidi ze židle.

To je i případ britského slovníku Cambridge Dictionary, který aktualizoval definici „muže“ a „ženy“ tak, aby zahrnovala i lidi, kteří se neztotožňují s pohlavím, s nímž se narodili. Nový termín pro „muže“ tak nyní zní „dospělý jedinec, který žije a identifikuje se jako muž, ačkoli mohl mít při narození jiné pohlaví“, a starý termín pro „ženu“ se upravil na „dospělý jedinec, který žije a identifikuje se jako žena, ačkoli mohl mít při narození jiné pohlaví“.

Důvodem změny je prý reforma zastaralého názoru, že pohlaví a genderová identita jsou jedno a to stejné, což není pravda. Kontroverzní aktualizace termínů však na internetu schytala dost bouřlivou reakci, a to i z řad spisovatelů a lingvistů. Někteří uživatelé sociálních sítí však kritiky označili za transfobní a přijali změny s nadšením.


Přečtěte si také