Virály

18. listopadu 2020 15:58

sarka.turcekova@gmail.com

Dítě se narodilo se dvěma penisy a šourky! Jak s tím bude moci normálně žít?

Když se rodiče těší na své miminko, přejí si hlavně to, aby bylo zdravé. Někdy si ale příroda s tělíčkem dítěte pohraje, a to je přesně tento případ.

Syn se totiž rodičům narodil hned se dvěma močovými trubicemi, které ústí do dvou penisů. Dítě ke každému z nich má také dvoje varlata. To v praxi znamená, že může močit z obou svých penisů. Dítě se narodilo také s dvěma análními otvory. Aby mělo dítě standardní pohlavní orgány, tak bylo nutné přistoupit k operaci. Lékaři uvedli, že se tomuto velmi vzácnému stavu říká syndrom kaudální duplikace. Tento zdravotní stav se vyznačuje právě duplikací distálních orgánů těla. Kromě dvojitého penisu, šourku a močové trubice mělo dítě také dvojité tlusté střevo, které ústilo do dvou konečníků. Co je příčinou tohoto jevu, to se zatím neví, přestože se to už hodně teorií snažilo vysvětlit. Zatím nejvíc uznávanou teorií je selhání úplného oddělení monchorických dvojčat.

Synrdom kaudální duplikace vyžaduje multidisciplinární tým a vyžaduje postupné úpravy vedoucí k normalizaci těla. Většina pediatrů a dětských chirurgů jej však nedokáže diagnostikovat. Dítě se narodilo s hmotností 2,6 kilo a zatím není možné ještě v jeho věku všechny operace provést. Ale jakmile mu bude alespoň 16 měsíců, bude potřebovat řadu procedur. Není to však jediný případ dítěte s podobným problémem. Loni se například v Turecku narodil chlapeček bez penisu. Lékaři z univerzitní nemocnice Erbakan v Konyi uvedli, že jeho stav se vyskytuje pouze u jednoho z 10 až 30 milionů chlapců. Chlapcův vzácný stav byl vyšetřován specializovaným týmem lékařů, včetně chirurgů, den po jeho narození. A vyšetřením bylo zjištěno, že mladík měl „neobvyklé spojení mezi močovým měchýřem a konečníkem“ známé také jako vesikorektální píštěl.


Přečtěte si také