Virály

15. dubna 2021 05:36

sarka.turcekova@gmail.com

Dívce přezdívají Šípková Růženka, protože spí až 13 dní za sebou! Jakou záhadnou nemocí trpí?

Sedmnáctiletá indonéská dívka občas zaspí několik dní najednou, a proto jí místní přezdívají „Šípková Růženka“ nebo „spící dcera jižního Kalimantanu“.

Echa pochází z Banjarmasinu v indonéském regionu Jižní Kalimantan. Nikdo jí však neřekne jinak než spící kráska. Dívka se už před čtyřmi lety dostala na přední stránky novin poté, co se jí „podařilo“ prospat dlouhých 13 dní po sobě. Od té doby za sebou má ještě další dvě spací epizody, kdy poprvé spala asi den a půl, minulý týden se však její stav zhoršil, a ona upadla na celých 7 dní do dlouhého a hlubokého spánku. Její rodiče ji vzali do nemocnice Ansari Saleh v Banjarmasinu. Po nejrůznějších provedených testech to s ní však nevypadalo vůbec dobře. Dívka se probudila po 9 dnech, ale podle lékařů je stále ještě velmi slabá.

Nikdo doopravdy neví, co způsobuje neobvyklý dlouhý spánek Echy, ale příznaky naznačují, že trpí hypersomnií, což je velmi vzácný neurologický stav, který způsobuje, že lidé pociťují během dne nadměrnou ospalost a po dlouhou dobu usínají. Hypersomnie má mnoho forem a mnoho pravděpodobných příčin, které sahají od neurologických poškození až po genetické faktory a fyzické nebo emocionální trauma.

Echin otec tvrdí, že se dívku několikrát pokusil probudit, ale bezvýsledně. Je zajímavé, že dívka údajně ve spánku žvýká a polyká jídlo, když ji rodiče krmí, a když potřebuje použít toaletu, začně být neklidná. Rodiče však tvrdí, že pokud ji vezmou do koupelny a posadí na toaletu, tak zvládne během spánku i močit. Momentálně na její stav neexistuje žádná možná léčba, všichni však doufají, že se to časem zlepší.

Sdílejte článek
Štítky nemoc toaleta spánek Šípková Růženka šípková růženka spící dívka hypersomnie Jižní Kalimantan

Přečtěte si také