Virály

13. září 2018 23:09

redakce Prima Lajk

Dloubete se v nose? Možná nejste takové prase, za které vás ostatní mají

Pamatujete si na dobu, kdy vás jako malé maminka neustále okřikovala, ať se nedloubete v nose a rozhodně nejíte vlastní soply? Pak vás možná připravila o podstatnou dávku imunity a zasloužila se o to, že jste prolezlí alergiemi a musíte se dopovat prášky.

Profesor biochemie na univerzitě v kanadském Saskatchewanu Scott Napper totiž v závěru své studie uvedl, že dloubání v nose a následné pojídání ztvrdlého hlenu je pro člověka prospěšné. Občasná konzumace malého množství hlenu, obsahujícího zárodky bakterií a virů, totiž posiluje imunitní systém, který je u dnešních dětí vyrůstajících ve velmi čistém prostředí často velmi slabý. Důsledkem pak jsou časté nemoci a alergie, se kterými se pojí komplikace a snižují kvalitu života.

Studie navíc zapadá do tzv. hygienické hypotézy, se kterou přišel David Strachan, profesor Univerzity svatého Jiří v Londýně, který po několik let sledoval děti z různých rodin i vrstev, aby dokázal, že se prostředí, ve kterém dítě vyrůstá, odráží v přítomností senné rýmy, ekzémů a již zmiňovaných alergií.

Proto neváhejte a dejte si i za nás, dobrou chuť!

Sdílejte článek

Přečtěte si také