Virály

24. listopadu 2022 11:35

redakce Prima Lajk

Doktorka prozradila, s jakou nejdivnější závislostí se setkala. Tohle je fakt bizár!

Psychiatrička odhalila nejpodivnější závislost, s jakou se kdy ve své kariéře u pacienta setkala.

Jste závislí na telefonu, koušete si nehty, kouříte nebo nepřežijete den bez několika šálků kávy? Pokud si myslíte, že patříte do skupiny divných „závisláků“, jste na omylu. Věřte totiž, že se najdou mnohem bizarnější úchylky, které lidem znepříjemňují život. Své o tom ví i lékařka Anna Lebke, která je vedoucí Kliniky pro léčbu se závislostmi na Standfordské univerzitě a autorkou několika odborných knih.

V nedávném podcastovém rozhovoru s neurologem Andrewem Hubermanem doktorka prozradila, s jakou nejpodivnější závislostí se během své kariéry setkala. Podle všeho šlo o nejmenovanou pacientku, která si vytvořila závislost na vodě. „V minulosti jsem léčila hrozně milou pacientku, která se zotavovala ze své závislosti na alkoholu. Kromě toho však trpěla polydipsii neboli patologickou nadměrnou žíznivostí,“ svěřila se Lembke v podcastu.

Postupem času si tak utvořila na pití vody závislost – čím více totiž pacientka pila, tím více upadala do deliria. „Takže se pravidelně předávkovávala vodou, aby se zbavila špatných myšlenek,“ shrnula diagnózu lékařka. „Bylo to smutné. Nakonec si ta žena vzala život,“ dodala Lembke s tím, že s tak podivnou závislostí se ještě nikdy nesetkala.

Sdílejte článek

Přečtěte si také