Virály

24. června 2019 14:06

redakce Prima Lajk

FOTO: Taky po sobě necháváte na fesťácích neuvěřitelný bordel? Na životní prostředí má tato prasárna DĚSIVÉ dopady

Jaké dopady na životní prostředí mají odpadky z festivalů?

Je vcelku pochopitelné, že když se lidi dobře baví na hudebním festivalu se svými kámoši, odpadky a plasty jsou to poslední, na co by mysleli. Jenže jak víme nejen z mnoha studií na téma životního prostředí, ale i několika celkem populárních dokumentů s komentářem Sira Davida Attenborougha, lidstvo má docela krizi.

Spotřeba plastů je tak neúnosná, že už si toho všimli i velké konglomeráty a mnoho z nich, včetně velkých fast foodových řetězců, tak začalo zakazovat například plastová brčka a podobně. Je to start, pořád to ale není dost. Třídění pomáhá, jenže to samo o sobě taky nestačí. A když se pak za léto po celém světě konají stovky hudebních festivalů, kde lidé odhazují na zem kde co, a pak je to na organizátorech, aby se pokusili odpad nějak roztřídit, hodně té předchozí dobré práce přijde zkrátka vniveč.

Nejhorší přístup je tak ten, že to za vás někdo udělá. Že ten kelímek najde díky někomu jinému cestu do toho správného koše, a neskončí třeba v moři, kde ho spolkne velryba, která takhle spolkne stovky dalších kelímků a za pár měsíců skončí mrtvá někde na pláži. Spousta organizátorů se tak v poslední době snaží klást důraz na to, aby se množství odpadu snížilo na minimum. Aby se používaly materiály, které tolik nepoškozují životní prostředí, a aby lidé byli zodpovědní. Některé festivaly dokonce lidem nabízí pití zdarma za to, že budou pomáhat s úklidem.

Lidé před sebou ale stále mají dlouhou cestu, a je jen otázkou, jestli se stihnou začít chovat k planetě slušně ještě před tím, než o tu planetu přijdou. A my všichni ostatní spolu s nimi.

Sdílejte článek

Přečtěte si také