Virály

20. října 2022 14:26

redakce Prima Lajk

FOTO: Tento muž nespal rekordních 264 hodin a následky si nesl ještě několik let poté! Co se mu stalo?

V roce 1963 dostali dva mladíci nápad na bláznivý vědecký projekt ve škole. Jejích rozhodnutí se ale podepsalo na zdraví jednoho z nich ještě několik let poté.

Randy Gardner (17) a jeho kamarád Bruce McAllister si jako školní projekt vymysleli to, že překonají světový rekord a vydrží vzhůru nejdéle na světě. V té době byl držitelem rekordu DJ z Havaje, který během svého hraní vydržel nespat 260 hodin. Jejich motivace zněla jasně – chtěli zjistit, co se děje s lidským mozkem, když nespí. „Byli jsme idioti, však víte, mladí idioti,“ řekl později o experimentu McAllister.

Chlapci si tenkrát hodili mincí a prohrál Gardner, takže o tom, kdo nebude spát, bylo rozhodnuto. To, co se zpočátku jevilo jako skvělý nápad, brzy začalo vykazovat jisté zásadní a rizikové faktory. Dvojice chlapců proto požádala o pomoc výzkumníka spánku ze Stanfordské univerzity – Williama Dementa.

„Randyho rodiče se hodně obávali, aby mu to nějak neuškodilo. V té době se stále nevědělo, zda vám při nedostatku spánku nehrozí smrt,“ sdělil Dement. Nedostatek spánku má na lidské tělo skutečně neblahý vliv a hrozí při tom řada onemocnění a zdravotních problémů včetně těch s pamětí, rizika srdečních onemocnění a vysokého krevního tlaku.

Po třech dnech nespaní začal Gardner vykazovat známky náladovosti, měl problémy s koncentrací, ztrátou krátkodobé paměti, paranoií, a dokonce i halucinacemi. Byl to sportovec, takže aby neusnul, většinou ho donutili hrát basket nebo bowling. Celkem se nakonec mladíkovi podařilo zůstat vzhůru 11 dní (264 hodin), a překonal tak dosavadní rekord. Poté byl převezen do nemocnice, kde spal 14 hodin v kuse. Zpočátku se sice zdálo, že po projektu nemá žádné zásadní zdravotní problémy, ale později Gardner přiznal, že trpí desítky let nesnesitelnou nespavostí. „Bylo to hrozné, všechno mě rozčilovalo. Byla to moje daň za to, co jsem dělal před 50 lety,“ řekl…


Přečtěte si také