Virály

25. září 2019 14:34

redakce Prima Lajk

GALERIE: 16letá Greta Thunberg obdrží Nobelovu cenu. Za co ji nenáviděná aktivistka dostane?

16letá aktivistka Greta Thunberg obdrží alternativní Nobelovu cenu.

Pokud se vám nelíbí poselství 16leté Grety Thunberg, pak nejspíš nebudete moc nadšení z toho, že se nadace Right Livelihood Award rozhodla ocenit mladou aktivistku alternativní Nobelovou cenou. Ocenění pak získá za prosazování opatření na ochranu klimatu po celém světě. Pokud jste ale normální a vážíte si toho, že se tahle dívka ze Švédska rozhodla bojovat za dobrou věc, zatímco světoví lídři nečinně přihlížejí, jak planeta pomalu ale jistě umírá, máte z téhle zprávy podobně jako my radost.

Cenu, jíž se jinak taky říká Cena za správný život, obdrží kromě Grety taky Davi Kopenawa a jeho organizace bojující za ochranu lesů v Amazonii. Třetím oceněným bude obhájkyně práv z Číny Guo Jianmei. Ta se věnuje zejména ochraně práv žen v Číně, byla ale například i první právničkou, která poskytovala lidem bezplatnou právní pomoc.

Má to ale háček. Peníze obdržené ze zisku těchto alternativních Nobelových cen totiž výherci nemohou využít pro osobní účely, ale pouze pro své projekty. Každý z výherců přitom získá 1 milion švédských korun (2,44 milionu korun). Greta má kromě této ceny stále taky nominaci na Nobelovu cenu za mír.

Sdílejte článek

Přečtěte si také