Virály

12. ledna 2021 16:10

sarka.turcekova@gmail.com

GALERIE: Holčička se narodila se srdcem mimo hruď! Jak s tímhle vzácným stavem může žít?

Holčička se narodila se vzácným stavem. Má totiž srdce umístěno mimo tělo. Lékaři si mysleli, že nemá šanci na normální život.

Když byla matka Naomi Findlay skoro na konci těhotenství, v devátém měsíci jí lékaři řekli, že bude mít její dítě vrozenou vadu, kvůli které má téměř nulové šance ne přežití. Její srdce totiž bylo umístěno mimo její hrudní koš namísto toho, aby rostlo uvnitř hrudní stěny. Proto jí radili umělé přerušení těhotenství, a to co nejdřív. Hrozilo, že novorozenec bude mít chromozomální abnormality, poškození srdce a oběhu. Rodiče s tím ale nesouhlasili. Navíc se pak během těhotenství ještě ukázalo, že kromě toho, že je orgán na špatném místě, je jinak všechno v pořádku. Rodiče zaplatili i za test, který měl odhalit případné chromozomální vady. Malá Vanellope Hope Wilkinson přišla na svět. Lékaři porod vyvolali předčasně a jakmile se holčička narodila, musela hned na operační sál.

Matka rodila císařským řezem v Glenfieldově nemocnici v anglickém Leicesteru. Holčička pak hned postoupila sérii operací, které se zúčastnilo na 50 lékařů, sester a asistentů. Přes tři hodiny se všichni snažili srdce vložit do vnitřku hrudního koše. Proto její hrudní koš roztáhli a ještě voperovali ochrannou membránu, která nahrazuje klíční kost a drží hrudník pohromadě. Pak holčička strávila několik dní na JIP, dokud ji provizorní membránu neodstranili a nahradili ji speciální sítí. Její stav se díky jejich práci zlepšuje. Pro kardiology je to ale malý zázrak, protože není znám takový případ dítěte, které by přežilo.


Přečtěte si také