GALERIE: Nové panenky Barbie boří stereotypy! K čemu mají mladé dívky inspirovat?

Že by byl konec vyzáblým a uměle krásným Barbie panenkám?

Americká hračkářská společnost Mattel vydává novou řadu šesti panenek na počest žen, které přispěly k boji proti pandemii covidu-19. Jednou z vybraných vědkyň byla i profesorka Sarah Gilbertová, která stojí za vakcínou proti viru společnosti AstraZeneca a Oxfordské univerzity. Na oslavu její důležité práce byla vytvořena verze panenky Barbie s její podobou, jež má inspirovat mladé dívky ke kariéře ve vědě, technice, strojírenství nebo matematice.

„Jsem nadšená, že můžu být inspirací pro další generace dívek,“ řekla profesorka Gilbertová. „Doufám, že děti, které uvidí moji panenku, si uvědomí, jak důležitá je kariéra v oborech přírodních věd k dosažení lepšího světa kolem nás,“ dodala v naději.

Kromě mini verze vakcinoložky Gilbertové si svou vlastní panenku vysloužily i Amy O’Sullivanová, která ošetřila prvního pacienta pozitivního na covid-19; doktorky Chika Stacy Oriuwaová a Audrey Cruzová, jež bojovaly proti rasismu a diskriminaci; lékařská výzkumnice Jacqueline Goes de Jesusová a doktorka a spoluzakladatelka společnosti na pratelné chirurgické pláště pro doktory Kirby Whitbyová.

Barbie vědkyně a lékařky nejsou prvním počinem hračkářské společnosti k inspiraci nové generace dětí. Již v minulosti Mattel představil rozmanitou kolekci panenek, která se výrazně liší od stereotypů krásy. V hračkářství jsou k vidění například Barbie bez vlasů, s kožní poruchou vitiligo nebo i Barbie s protézou nohy.


Přečtěte si také