GALERIE: Žena, která se nedokáže smát, si prošla brutální šikanou. Teď je z ní modelka!

Tayla Clement se narodila se vzácnou genetickou poruchou, která způsobuje nehybnost svalů na obličeji. V dětství si kvůli tomu prošla peklem.

Čtyřiadvacetiletá Tayla Clement z Nového Zélandu trpí od narození tzv. Moebiovým syndromem, kvůli němuž nedokáže hýbat některými svaly v obličeji. Jde o vzácnou genetickou poruchu, při níž se lidé nemohou smát, plakat, ani hýbat obočím nebo očima ze strany na stranu. Během školních let si kvůli svému postižení prošla hotovým peklem, a několikrát se dokonce pokusila spáchat sebevraždu.

Ani operace, kterou podstoupila jako dvanáctiletá dívka a měla jí zajistit „normálnější“ život, nepomohla a drsná šikana se neustále stupňovala – jak od spolužáků, tak od učitelů. „Začalo se to zhoršovat a já se musela vrátit do školy s opravdu oteklým obličejem,“ vzpomínala na drsné chvíle po operaci Tayla. „Děti se mi smály a říkaly, že se mě bojí, pak ale se smíchem utekly. Známí začali dělat, že mě neznají,“ dodala. O svém trápení neřekla ani matce a přála si jediné; aby už neexistovala.

Ze dna jí pomohlo až cvičení, kterému naprosto propadla. V roce 2018 dokonce získala na paralympiádě v Melbourne zlatou medaili v hodu koulí a o rok později pokořila světový rekord. Nyní je úspěšnou instagramerkou a před nedávnem podepsala smlouvu s mezinárodní modelingovou agenturou Zebedee zaměřující se na ženy se zdravotním postižením.


Přečtěte si také