Virály

22. listopadu 2022 17:30

redakce Prima Lajk

Katar staví obří zdi v okolí fotbalových stadionů. Co ošklivého nechce, aby zbytek světa viděl?

Fotbalové mistrovství světa v Kataru nepřestává překvapovat.

MS ve fotbalu v Kataru budilo rozpaky od prvního dne, kdy bylo oznámeno, a přesně jak spousta lidí očekávala, kontroverze kolem něj nadále vévodí většině diskusí navzdory tomu, že už byly odehrány první prestižní zápasy.

A teď se k záležitosti přidal další trapas. Poté, co FIFA zakázala hráčům nosit náramky na vyjádření podpory LGBTQ+ komunitě pod výhružkou sportovních trestů a některým fanouškům jsou na stadiony odmítány vstupy, protože na sobě mají duhová trička a jiné oblečení se stejným poselstvím, nyní Katar opět vyvolal poprask, když se v okolí sportovních areálů začaly objevovat obří zdi a ploty. Důvod? Zakrýt chudinské čtvrti před zraky veřejnosti.

Ano, v jedné z nejbohatších zemí světa, která doslova postavila města za pár let díky otrocké práci migrantů (z nichž tisíce zemřely), pochopitelně není tak luxusní a vyspělá, jak se navenek snaží tvářit. Jsou to totiž především ti, kdo obří stadiony a komplexy stavěli, co nyní nemají dost peněz a prostředků na to, aby si mohli dovolit lepší ubytování, natož odcestování ze země, takže musí přežívat v ohavných ubytovnách na kraji těchto nových měst. A protože takový pohled kazí již tak dost bídnou reputaci katarského šampionátu, snaží se šejkové všelijak zmírnit dopady negativního PR. V době sociálních sítí jim to ale naštěstí nevychází.


Přečtěte si také