Virály

3. června 2022 09:59

redakce Prima Lajk

Lékaři poprvé úspěšně transplantovali 3D vytištěné lidské ucho. Bude fungovat jako normální?

Poprvé na světě bylo transplantováno 3D tištěné ucho pacientovi. Lékaři ho vyrobili pomocí pacientových vlastních buněk.

Americké biotechnologické společnosti 3DBio Therapeutics se podařila revoluční operace. Teprve dvacetileté pacientce narozené s vrozenou vadu, kvůli níž měla znetvořené a nedorostlé pravé ucho, chirurgové transplantovali 3D vytištěné lidské ucho. Uměle vytvořený implantát byl vyroben přesně podle kopie jejího druhého ucha, aby byl esteticky přesný, a nyní u něj pokračuje regenerace chrupavkové části.

Tím se ještě více zajistí, aby se podobal realitě pravého lidského ucha. Podle biotechnické společnosti, která se zabývá touto regenerační medicínou, byl vytištěný ušní implantát vyroben ze živé tkáně pacientky. Výsledek překvapil i samotnou ženu, kterou znetvořené ucho trápilo zejména v pubertě. „Když jste teenager, staráte se o svou image trochu víc. A také někteří lidé říkali nepěkné věci, které mi začaly vadit,“ nechala se slyšet pacientka s tím, že teď její sebevědomí určitě stoupne.

Sdílejte článek

Přečtěte si také