Virály

13. září 2021 12:05

redakce Prima Lajk

Lidé, kteří přežili kóma, odhalili, jaké bylo jejich probuzení. Co je nejvíc šokovalo?

Jaké je probuzení z kómatu?

Když se nad tím člověk zamyslí, je vlastně kóma fascinující stav. Je to de facto takový dlouhý spánek, ze kterého se člověk může probudit třeba až po roce. A za tu dobu se pochopitelně odehraje spousta událostí, často i v životě dotyčného, které celý jeho svět můžou mnohdy obrátit vzhůru nohama. A probouzet se do takové reality pak může pacienty mnohdy zasáhnout daleko víc než kóma samotné.

Na Redditu se každopádně shodou okolností právě tohle téma nedávno řešilo, a v jednom z diskusních vláken se lidé konkrétně ptali bývalých pacientů, kteří se probudili z kómatu, jaké byly jejich první dojmy.

Jednou z častých odpovědí bylo, že lidé vůbec netušili, kde jsou, ani co se s nimi stalo. Trvalo pak mnohdy i měsíce, než se jim povedlo „dohnat“ svůj život, ať už to byly finanční potíže, nebo jen informace o jejich přátelích a rodině.

Finance ostatně řešilo více lidí. Když člověk stráví dlouhý čas na lůžku, tak u toho většinu moc peněz nevydělá, a pokud nemá rodinu nebo blízké, kteří by se o jeho finanční závazky postarali, logicky mu začne vznikat dluh. A to si pak někdy i přejete, abyste se raději nikdy neprobrali.

Jiní lidé řešili ale daleko základnější potíže. Museli se například znova naučit veškeré běžné funkce od sezení, chození až po jedení, psaní a tak dál. Někteří řešili problémy s pamětí, takže třeba zapomněli, že před kómatem nosili brýle, a poté je dlouho bolela hlava, než jim došlo, co je špatně. Všichni se nicméně shodovali na tom, že probuzení z kómatu nebylo vůbec snadné a nikomu by tento stav nepřáli zažít.


Přečtěte si také