ODHALENO: 6 znaků, že vás partner zneužívá. Podle čeho to zaručeně poznáte?

Jak bezpečně rozpoznat, že vás milý využívá?

Manipulátoři jsou všude kolem nás, ale problémem je, že se dokážou dokonale maskovat. Jsou charismatičtí, příjemní a na první pohled působí sympatickým dojmem. Jakmile si je ale člověk pustí blíž k tělu, začnou se dít věci. Abyste se mohli od toxických manipulátorů odpoutat, musíte je nejdřív rozpoznat. Podle čeho poznáte, že máte co dočinění s toxickým manipulátorem?

1. Necítíte se kvůli němu výjimečně

Jeden z nejlepších pocitů v novém vztahu je ten, že se díky partnerovi cítíte výjimečně. Má oči jen pro vás, neustále vás zahrnuje lichotkami a nemůže se vás nabažit. Pokud vás ale partner neustále srovnává s jinými lidmi a neprojevuje vám žádnou náklonnost, natož aby vás za něco ocenil, jen si s vámi hraje a tahá vás za nos.

2. Neustálý pocit viny

Ať uděláte cokoli, vždy je to špatně; od výběru restaurace až po řešení problémů v práci. Není nic špatného na tom pomáhat partnerovi, aby byl lepším člověkem, ale všechno má své hranice. Takhle nevypadá pomoc milovanému člověku, tohle je manipulace.

3. Doprošujete se ho

Plánujete spolu romantickou večeři nebo výlet a on to na poslední chvíli vždycky zruší. Trvá mu věky, než odpoví na vaše esemesky a nikdy není ten, kdo začíná konverzaci. Neváží si vašeho času, protože si myslí, že ten jeho je důležitější a vy se mu musíte vždycky nakonec přizpůsobit.

4. Nedělá kompromisy

Dělání kompromisů je vždycky náročné, ale pro spokojený vztah nezbytné. Oba partneři by měli respektovat názor toho druhého, aby se ve vztahu cítili komfortně a rovnocenně. Pokud ale partnerovi na vašem názoru nezáleží a dělá si věci jenom po svém, je načase z toxického vztahu uprchnout.

5. Emocionálně s vámi manipuluje

Zná vaše silné a slabé stránky a hojně toho využívá. Díky manipulaci vás dokáže dostat přesně tam, kam chce a potřebuje. Lichotkami a výhružkami s vámi jemně pracuje, až mu nakonec podlehnete a on nad vámi zase zvítězí.

6. Provokuje vás

Záměrně vás na veřejnosti nebo mezi kamarádi dráždí a ponižuje, abyste udělali scénu a chovali se „šíleně“. Takové jednání je známkou zjevné manipulace. Člověk, který vás doopravdy miluje, nikdy nedovolí, aby se k vám takhle někdo choval, natož aby to dělal sám.


Přečtěte si také