Lidé, kteří zažili v dětství zneužívání nebo zanedbávání tíhnou více k tetování a piercingům, zjistili vědci

Vědci našli souvislost mezi dětským zneužíváním a zanedbávanou péčí a pořizováním si tetování či piercingů.

Tetování a piercing tu jsou s námi už po celá staletí. Postupem času však upustily od svého původního praktického využití, kdy se například nechávali jednotlivé kmeny lidí tetovat, aby se navzájem rozeznali od jiných kmenů, a staly se více módními trendy.

Nyní však vědci přišli na to, že v současnosti mohou mít kérky a piercing daleko zlověstnější důvod vzniku, než jen snaha o to být populární a „trendy“. Podle nejnovější studie totiž k pořizování si tetování více inklinují lidé, kteří v dětství zažili nějakou formu zneužívání či zanedbávání.

„Zjistili jsme konzistentní asociaci mezi zneužíváním a zanedbáváním a přítomností tělesných modifikací. Nejenže byla tetování a piercing častější mezi těmi, kteří ohlásili jakýkoli druh nepříznivého vlivu v dětství, ale jejich prevalence se také zvýšila se závažností onoho typu zneužívání,“ uvedli autoři studie ve svém článku.

Výzkumu se v Německu zúčastnilo 1 060 dobrovolníků, těm se následně položila řada otázek, aby autoři studie získali důležité sociodemografické informace, včetně toho, zda mají tetování nebo piercing a zdali zažili nějakou formu zneužívání v dětství. Věk účastníků se pohyboval od 14 do 44 let s průměrem kolem 30 let. Výsledkem bylo, že 40 % účastníků mělo tetování či piercing a 25 % přiznalo nějaký druh zneužívání. 48,3 % z nich pak mělo kérku či piercing. Čím horší typ traumatu, tím spíš pak osoby disponovaly tělesnou modifikací. Vědci nyní doufají, že jejich výzkum pomůže do budoucna nejen terapeutům, ale klidně i tatérům a dalším lidem v této branži, kteří svým zákazníkům mohou poskytnout důležitou pomoc už jen třeba tím, že jim předají kontakty na odborná centra.


Přečtěte si také