Virály

27. dubna 2021 11:15

sarka.turcekova@gmail.com

Matka nutí příbuzné, aby se její dcery zeptali, jestli ji mohou pohladit! Není to už moc?

Matka začala po svých příbuzných vyžadovat, aby se její malé dcery zeptali na svolení, pokud ji budou chtít pohladit.

Je docela běžné si vzít dítě nebo batole a nosit je v náručí, nebo je vyzvednout a hrát si s ním. Matka pocházející z Austrálie však chce dát rodině pokyn, aby se vždy napřed malé dcerky zeptali, jestli se jí mohou dotknout. Ať už by šlo o nějaké objímání, nošení v náručí nebo pohlazení. Matka jménem Brittany Baxter se chtěla ujistit, že její dcera pochopila, že může dát někomu najevo svůj souhlas, nebo nesouhlas. A proto chce po ostatních příbuzných, aby se její dcery ptali, zda něco mohou udělat – obejmout ji, pohladit ji nebo políbit. Platí to však na jakýkoli druh fyzického kontaktu. Členové rodiny to skutečně začali dělat, ačkoliv prý některým trvalo, než se holčičky začali ptát na svolení automaticky.

Brittany ve videu na TikToku řekla, že jako rodič praktikuje souhlas její dcery a že se jí zdá důležité, aby mohla holčička sama rozhodnout o tom, jestli fyzický kontakt přijme, nebo ne. Proto toto téma sdílela veřejně na sociálních sítích s tím, že jí přijde důležité. Prohlásila, že by ráda normalizovala skutečnosti, že se děti nemusí chtít líbat s dospělými a různě se nechávat pusinkovat. Řekla, že její dceři jsou téměř dva roky a ona je v procesu učení se jejího souhlasu prakticky od jejího narození. Proto nemá ráda, když dospělí automaticky očekávají, že se s nimi musí chtít hned objímat a pusinkovat, i když jim několikrát vysvětlila, že s tím musí napřed její dcerka souhlasit.

Když s tím pak holčička náhodou nesouhlasila, často se příbuzní cítili dotčeni, říkali věci jako že je nemá ráda, že to zraňuje jejich city, a pak následně stejně překročili hranice jejího těla. Matka však trvá na tom, že její dcera a její tělo neexistují proto, aby se někdo cítil pohodlněji a aby se někdo cítil milovanější, není to její chyba. A trvá na tom, že není ani její chyba, že si starší generace po celý svůj život neudělala čas, aby se naučila, jak regulovat své emoce. Souhlas, či nesouhlas její dcery však podle ní nesmí být kvůli tomu přehlížen.

Dodala také, že v současném australském sociálním prostředí je souhlas důležitější než kdy dříve a s jeho výukou je možné začít v raném věku dítěte.


Přečtěte si také