Virály

21. října 2022 12:27

redakce Prima Lajk

Mozek vypěstovaný v laboratoři se naučil hrát videohru za 5 minut. Co si zapařil?

Vědci v laboratoři vypěstovali mozkové buňky, které se naučily hrát videohru.

Vědecké výzkumy a objevy mohou být pro obyčejné smrtelníky někdy překvapivé až bizarní. To je koneckonců i případ v laboratoři vypěstovaných mozkových buněk, které se naučily hrát videohru Pong ze 70. let založenou na principu stolního tenisu. Ano, čtete správně. Umělý mozek zvaný DishBrain obsahuje 800 tisíc neuronů a podle všeho dokáže vnímat a reagovat na okolní svět.

Mini mozek se podle odborníků podobá skutečnému lidskému orgánu víc než umělá inteligence a logiku jednoduché hry se naučil ovládat za méně než pět minut. „Ukázali jsme, že dokážeme interagovat s živými biologickými neurony takovým způsobem, který je nutí modifikovat svou aktivitu, což vede k něčemu, co připomíná inteligenci,“ uvedl hlavní vědecký ředitel biotechnologického startupu Cortical Labs, Brett Kagan.

Výsledky experimentu dávají naději i pro léčbu neurologických onemocnění, jako je například Alzheimerova choroba. „DishBrain nabízí jednodušší přístup k testování fungování mozku a získání poznatků o oslabujících stavech, jako je epilepsie a demence,“ dodal generální ředitel společnosti Cortical Hon Weng Chong.

Sdílejte článek
Štítky věda mozek videohra laboratoř výzkum

Přečtěte si také