Muž dostal infekci z ušních tyčinek 1
Autor: iStock Muž dostal infekci z ušních tyčinek 1

Muž dostal smrtící infekci poté, co si čistil uši vatovou tyčinkou. Tohle se může stát i vám

Publikováno: 15.03.2019
Jestli jste si mysleli, že čištění uší vatovými tyčinkami je naprosto bezpečné, tenhle případ vás přesvědčí, že to tak vůbec nemusí být.

reklama

Čistíte si uši vatovými tyčinkami hodně často? Pak vězte, že to může vést k horším následkům, než byste si dokázali představit. Nebezpečí těchto zdánlivě nevinných nástrojů na vlastní kůži zažil nejmenovaný 31letý pacient z anglického města Coventry, který léta trpěl záchvaty, bolestmi hlavy a výtokem z levého ucha. Jeho praktický lékař ho dvakrát léčil kvůli těžkým infekcím – neúspěšně.

Až když si horko těžko vzpomínal na jména svých známých, zvracel a celkově zkolaboval, doktoři v nemocnici, kam musel být okamžitě odvezen, objevili uvnitř mužovy lebky chuchvalec bavlněných zbytků právě z čisticích tyčinek. Lékaři mu tyto pozůstatky chirurgicky odstranili a zjistili, že způsobily infekci zvanou otitis externa, tedy zánět zevního zvukovodu, který může být v určitých případech i smrtelný. Ta je většinou bakteriálního původu. Snímky z CT vyšetření pak ukázaly dva hnisavé abscesy uvnitř pacientovy lebky mezi její kostí a mozkem. Doktoři mu nasadili intenzivní dvoutýdenní léčbu antibiotiky a po deseti týdnech se muž zcela uzdravil.

Amputace ucha kvůli rakovině 1

FOTO: Ženě museli amputovat celé ucho poté, co pravidelně chodila do solárka. Co se jí stalo?

Pes s druhou tlamou v uchu 2

VIDEO: Pes se narodil s nechutnou deformací. Místo ucha má slintající tlamu se zuby! Chtěli byste ho domů?

reklama