Virály

28. prosince 2020 20:55

sarka.turcekova@gmail.com

Muž, který byl vyhozený z práce kvůli 808 dnům volna, vyhrál soud! Jaká výmluva mu prošla?

Muž, který byl propuštěn z práce kvůli tomu, že byl 808 dnů nemocný, získal právní nárok za nespravedlivé propuštění.

Vic Rumbold pracoval v továrně na výrobu automobilů ve West Midlands téměř 20 let, ale kvůli různým zdravotním problémům v průběhu let zameškal stovky dní práce. Tribunál potvrdil jeho 405 zmeškaných směn, ke kterým došlo v posledních čtyřech letech jeho práce.Manažer Jon Carter provedl v roce 2018 zhodnocení jeho pracovního nasazení, kde přišel na to, že 808 dní Rumboldovy nemoci by společnost vyšla na nákladech 100 tisíc liber (odpovídá asi 2,8 milionu korun) a řekl mu: "Když se podíváme na vaše nadšení vrátit se, není tam." Podle manažera chyběl zaměstnanec tak často, že to byla nejhorší zkušenost, jakou kdy zažil. Už od roku 2000 nedodržel ani jeden rok alespoň průměrnou výkonnost.

Rumboldovi bylo řečeno, že byl propuštěn v prosinci 2018 z důvodu jeho "chování a schopností". Soudce tribunálu Johnson však ve své zprávě rozhodl, že společnost Jaguar Land Rover řádně nepoužila postupy řízení docházky, a uvedl, že společnost v tomto procesu rozumně "nedosáhla fáze, kdy by mohla uvažovat o propuštění". Dále uvedl, že společnost měla dospět do stadia, kdy by žadateli mohlo být poskytnuto poradenství nebo varování týkající se jeho nepřítomnosti a potřeby zlepšení, aby se zabránilo dalším sankcím.

Rumbold začal trpět problémy s kyčlí v roce 2018 a byla mu diagnostikována chronická bolest zvaná avaskulární nekróza. V důsledku toho chyběl v práci mezi 12. březnem a 13. srpnem. Rovněž měl podstoupit operaci náhrady kyčelního kloubu, což by mu způsobilo dalších 12 týdnů neschopnosti pracovat. Když byla společnost Jaguar Land Rover informována o jeho problémech, společnost mu nabídla alternativní pracovní pozice. Jedna z nich zahrnovala přihlašování registračních čísel automobilů a mohl by ji vykonávat vsedě. Tuto práci však vykonával jen týden. Poté pracoval tak, že dával pečetě na auta, při čemuž musel chodit po autech. Tvrdil, že mu bylo řečeno, že nemůže použít hůl při chůzi, aby nepoškodil lak automobilu.

Soudce tribunálu uvedl, že Rumboldovi mělo být umožněno dokončit soudní proces vsedě a že by měl být vzat v úvahu jeho lékařský záznam. Řekl: "Kdyby pan Carter řádně zvážil, jaké jsou nejnovější dostupné lékařské rady, a ke kterým měl přístup v době přezkoumání zaměstnání, byl by schopen posoudit, zda by tato relativně jednoduchá opatření mohla být zohledněna v návrhu žalobce. Měl pracovat na pozici, která mu umožní si to vyzkoušet a on by viděl, zda je možný návrat k práci." O výši náhrady ještě nebylo rozhodnuto.

Sdílejte článek
Štítky práce zaměstnání výroba továrna Jaguar Land Rover West Midlands muž vyhrál soud muž byl vyhozený kvůli absenci Jon Carter

Přečtěte si také