Virály

17. března 2021 09:00

sarka.turcekova@gmail.com

Nová drsná kampaň upozorňuje, proč se ženy necítí bezpečně! V čem přesně spočívá?

V návaznosti na tragickou vraždu Britky Sarah Everardové ženy na sociálních médiích předvádějí nejrůznější způsoby, jak zvýšit svou bezpečnost, když jsou samotné na cestě domů.

Ženy na internetu zveřejňují tipy, jak se udržet v bezpečí, a to hlavně v momentech, kdy vědí, že půjdou v noci samotné domů. Nadto se útoky nestávají zdaleka jenom v noci. Osobní trenérka Lucy Mountain zveřejnila jednoduchý způsob, jak to zařídit, aby se každá žena cítila víc bezpečně – sdílela přitom krátký příspěvek ve znění: „Pošli mi esemesku, až se vrátíš domů.“ Určitě všechny ženy vědí, že nejlepší způsob, jak se ochránit, je říct někomu o tom, kam jdou a kdy se vrátí. Bohužel ne vždycky to dodržují – ve společnosti je totiž nějak zakořeněno, že se to týká hlavně mladých slečen, ale starší ženy už na to tolik nedbají.

Lucy vysvětlila, proč se rozhodla použít všeobecně známou větu, která by měla být samozřejmostí. Měla prý pocit, že chce nějak alespoň částečně vyjádřit empatii k ženám a to, že se mnoho z nich nemůžu cítit bezpečně. Dále řekla, že by si přála, aby muži pochopili, že se ženy často bojí procházet samotné kolem skupin mužů, protože mají strach, co by se mohlo stát. Napsala do svého příspěvku: „Přestaňte obtěžovat ženy. Přestaňte obviňovat oběti. A přestaňte ženy zatěžovat váhou činů jiných mužů.“ Tento vzkaz a mnohé další činy povzbuzující na sociálních sítích ženy k větší ostražitosti, souvisejí se zmizením Sarah, která absolvovala 50minutovou cestu z domu svého přítele v jižním Londýně.

Vyšla od něj v půl desáté. Na sobě měla podle doporučení pestrobarevné oblečení, odešla před půlnoci a při chůzi navíc mluvila se svým přítelem na telefonu. Také šla po hlavní dobře osvětlené silnici. Nikdo by tedy nepředpokládal, že se jí něco může stát. Domů však už nikdy nedorazila. Její tělo bylo posléze objeveno jen několik kilometrů od místa, kudy procházela. Od děsivého objevu se ženy po celém světě podělily o své vlastní zkušenosti.

Sdílejte článek
Štítky Londýn silnice kampaň Sarah Everard Internet ženy se necítí bezpečně

Přečtěte si také