Virály

3. února 2021 11:45

sarka.turcekova@gmail.com

Ochránci zvířat po lidech chtějí, aby přestali používat nadávky jako slepice nebo prase. Prý to uráží zvířata

Nadávat druhým do prasete, krávy nebo slepice je mezi lidmi běžné. Ochráncům zvířat se to však ani trochu nelíbí.

Určitě už jste během výměny názorů někomu řekli, že je to kráva, osel, nebo třeba vůl. Takové nadávky jsou však podle organizace ochránců zvířat PETA nemístné, protože jsou použity v negativním významu. Názvy zvířat tak prý nevědomky používáním nadávek znehodnocujeme, aniž bychom o tom přemýšleli. Organizace pro práva zvířat si myslí, že je to vůči zvířatům nespravedlivé, když se jejich jména používají k označení špatného lidského chování. V příspěvku na Twitteru PETA uvedla, že slova mohou vytvořit inkluzivnější svět nebo udržovat útlak zvířat. Nazvat někoho zvířetem jako urážku posiluje mýtus, že lidé jsou lepší než zvířata a jsou oprávněni je "používat". Organizace proto vyzvala lidi, aby se "postavili spravedlnosti tím, že odmítnou rasistický jazyk".

Nadávky do zvířat prý nejen degradují zvířata, ale ještě udržují myšlenky, že zvířata jsou lstivá, špinavá nebo bezcitná. Tím pak používání takových vulgarit veřejnost činí necitlivou vůči zvířatům a normalizuje násilí páchané vůči nim. Ochránci zvířat uvádí, že druhový jazyk není jen škodlivý, ale také nepřesný. Prasata jsou dle nich například inteligentní, vedou složitý společenský život a projevují empatii vůči ostatním prasatům v nouzi. Hadi jsou chytří, mají rodinné vztahy a rádi se stýkají s jejich příbuznými. PETA proto veřejnost prosí ty, kteří věří v rovnost a spravedlnost, aby se podívali na svá osobní přesvědčení a jazyk, který používají, a osvobodili se od zastaralého myšlení, které hanobí jiná zvířata. Doporučuje lidem vždy zvážit, jestli je nutné danou urážku používat.

Příspěvek se na sociálních médiích stal virálním, komentovalo ho více než 19 tisíc lidí a dalších 21 tisíc jej tweetovalo. Našla se však také řada odpůrců.


Přečtěte si také