Odborníci varují rodiče před vymýšlením si před dětmi. Proč jim nelhat o Ježíškovi?
Lhát, či nelhat dětem ohledně existence Ježíška?
Dětská radost v očích, když poprvé uvidí pod vánočním stromečkem kupu dárků je k nezaplacení. Jako rodič se však musíte vypořádávat s etickou otázkou, zda své děti držet v myšlence, že dárky nosí Ježíšek, nebo jim přiznat drsnou realitu. Pro někoho znamená Ježíšek kouzelné tajemství, pro jiné zase zbytečná lež a manipulace. Jak vidí tuto problematiku odborníci?
Skupina australských akademiků na to má svůj vlastní názor. Doporučuje totiž rodičům, aby své děti rozhodně nekrmili výmysly o existenci Ježíška, protože to v nich může zakořenit dlouhodobé trauma a vybudovat nedůvěru k ostatním. „Dospělí by neměli dětem lhát ani o Ježíškovi či Santa Clausovi. Když se dítě zeptá, zda skutečně existuje, je už ve věku, kdy rozlišuje rozdíl mezi realitou a fikcí,“ řekla vývojová psycholožka Ameneh Shahaeian.
Někteří odborníci si ale přesto myslí, že ponechávat děti v nevinné lži magického světa není na škodu a jen se tím podporuje jejich představivost, alespoň do té doby, než se o skutečnost začnou sami zajímat. Společně s Mikulášem či Zoubkovou vílou se tak utváří rituály a zvyky, které dodávají dětem radost a utváří jejich fantazii. Jasně, lhát se nemá, ale copak si i my dospělí někdy čas od času nelžeme do kapsy?