Virály

28. července 2020 18:29

sarka.turcekova@gmail.com

ODHALENO: 10 taktik, díky kterým nebudete už nikdy mít nulu na bankovním kontu! Co hned přestat dělat?

Hospodaření s penězi je velmi důležité a ruku v ruce s tím jde také to, jak neutrácet za hlouposti a co nejvíc naspořit. Poradíme vám chytré tipy, jak na to.

1. Dluhy splácejte co nejdříve – když budete meškat s platbami, tak budete zbytečně ve stresu. A ten není moc prospěšný na vydělávání peněz. Je těžké ušetřit peníze, když si neustále musíte připomínat, že něco dlužíte. Zkuste vyloučit ze svého rozpočtu zbytečné výdaje. Nejprve splaťte menší dluhy a pak až ty větší – říká se tomu dluhová sněhová koule. Jde o psychologicky nejlepší způsob, jak to udělat. Pokud něco chcete získat, nekupujte to na úvěr.

2. Stanovte si nějaké cíle. Když to pro vás bude nudné, tak nebudete mít motivaci vydělávat peníze. Je dobré mít přesný plán, čeho chcete dosáhnout. Když si uděláte nějaký podrobnější popis, tak vás bude inspirovat každá menší částka, kterou si odložíte.

3. Nezbytné výdaje zaplaťte hned. Každý člověk musí poplatit účty, pojištění, nájem a podobné věci. Když všechny tyhle věci zaplatíte ihned po získání výplaty, uvidíte, kolik peněz vám zbývá. Abyste na platby nezapomněli, můžete si vytvořit automatické převody z bankovního účtu.

4. Chybí vám každý měsíc peníze, které byste si mohli dát stranou? Je potřeba na to jít od lesa. Nastavte si automatický převod nějaké částky na spořicí účet. Můžete si to nastavit tak, abyste si odložili vždy například 10 procent každého vloženého vkladu, nebo třeba 5 procent ušetřit z každého nákupu, který provedete. Brzy uvidíte, kolik jste ušetřili.

5. Promyslete si své nákupy. Když nakupujete rychle a bez přemýšlení, není na tom nic špatného. Ovšem za předpokladu, že tohle neděláte pravidelně. Jestli se vám pravidelně stává, že utrácíte za věci, které vlastně nepotřebujete, tak tomu zkuste zabránit. Navíc některé věci zbytečně zabírají prostor ve vašem bytě.

6. Používejte věrnostní programy. Téměř každá banka má nabídky na svých debetních kartách jako jsou různé druhy bonusů, jako je cashback. Když tyhle služby budete využívat pravidelně, tak uvidíte časem určitou sumu, kterou jste tím vydělali.

7. Mějte správné priority. Než si něco koupíte, třeba nový telefon, tak zkuste namísto prohlížení toho nejlepšího telefonu zauvažovat, co všechno byste si mohli ještě koupit za ušetřené peníze. Možná byste si mohli místo telefonu zaplatit nějaký výlet, zatímco telefon už nějaký máte a nepotřebujete ho tak nutně. Nebo naopak cestování nemáte rádi, ale potřebujete telefon k činnosti, která vám bude vydělávat peníze. Tohle je na vašich prioritách.

8. Dejte si pozor na reklamy, které často změní váš pohled na nějaké produkty, aniž byste si toho všimli. Pokuste se mít zapnutý AdBlock a odhlašte se z reklamních e-mailů, stejně tak se nekoukejte na reklamy v televizi. Reklamy jsou účelové a budou podvědomě působit na to, co si máte koupit. Totéž platí pro oblečení. Pokud vám vyhovuje to, co už máte, tak nemáte důvod kupovat si nové jen proto, abyste byli „moderní“.

9. Používejte energeticky úsporné žárovky. V případě spotřebičů věnujte pozornost úspoře energie. Volte energeticky méně náročná zařízení. Existují také speciální pípy, které omezují spotřebu vody na určité množství za minutu. Můžete nastavit nezbytný limit pro každý kohoutek v bytě a snížit spotřebu vody o 25 %.

Najít levnější produkty není nic špatného. Ale pokud byste museli jít do jiné části města, čas a peníze, které jste strávili na cestě, mohou přidat k ceně víc, než kolik jste ušetřili. Při nákupu oblečení věnujte pozornost kvalitě. Něco dražšího může trvat mnohem déle než něco levnějšího. Dokonce i úvěrové nabídky s nižšími úrokovými sazbami mohou být dražší v důsledku skrytých provizí a pokut. Vezměte si například boty. Opravdu dobrý pár kožených bot stojí hodně. Cenově dostupná dvojice obuvi, které jsou v pořádku několik měsíců a poté se rozpadnou, stojí asi 5krát méně. Ale věc se má tak, že dobré boty vydrží roky a roky. Nakonec za levnější boty zaplatíte mnohem víc než za ty drahé.

10. Pomocí mobilních aplikací můžete sledovat své příjmy a výdaje. Je téměř nemožné ušetřit peníze, pokud výdaje nesledujete. Nemusíte shromažďovat všechny své příjmy a zapisovat každou částku na papír. Je mnohem snazší to udělat v mobilní aplikaci. Některé aplikace vám dokonce umožňují připojit k nim kreditní kartu, takže automaticky sčítají všechny vaše výdaje.


Přečtěte si také