Virály

3. prosince 2020 12:46

brejsova.t@gmail.com

ODHALENO: 10 zvyků, které dodržovali naši prarodiče, ale dnes jsou passé. Co všechno dělali?

Existují zvyky, které naše babičky a dědečkové dodržovali, ale nám přijdou zbytečné a nedokážeme je pochopit. Tohle je deset z nich!

Některé tradice a zvyky z minulosti, které se dědí z generace na generaci, zůstávají zachovány i nyní, jiné se vytratily. Poznáváte některé tradice, které dodržovali vaši prarodiče?

1. Pozvání vzdálených příbuzných na svatbu

Svatby jsou spojeny hned s několik tradicemi a zvyky. V minulosti bylo zvykem pozvat na svatbu všechny vzdálené příbuzné, a dokonce i kolegy rodičů. Dnes mají novomanželé tendenci organizovat veselku podle vlastního vkusu a zvou jen ty nejbližší přátele a nejužší rodinu.

2. Věci pro „zvláštní příležitost“

Starší generace, která vyrůstala za války a v poválečném období, má zvláštní vztah k věcem a plýtvání. Sklon ke schovávání si cenných věcí na horší časy jim přetrvává dodnes; například parfém, který dostali jako dar, neotevřou klidně dvacet let, a z každé věc chtějí vytěžit maximum.

3. Nošení nízkých podpatků

Praktičnost nadevše. Kdo měl v minulosti čas řešit mozoly a oteklé nohy z vysokých podpatků. Babičky raději volily nízké podpatky, které vypadaly stále žensky, ale byly praktické.

4. Doma jedině župan nebo staré oblečení

Před sedmdesáti lety byly šaty považovány za luxusní zboží, a proto neexistovalo, aby se nosily na doma, kde se mohly poničit nebo ušpinit. Nebyly žádné stylové teplákovky, jak je známe dnes, a tak se nosilo buď staré oblečení, nebo župany.

5. Speciální jídelní servis

V minulosti bylo zvykem dávat novomanželům jídelní servis, který posléze rodina využívala jen při zvláštních příležitostech. Spolu se svátečním servisem se také používalo křišťálové sklo, které se dědilo z generace na generaci a bylo známkou luxusu. Dnes má rodina většinou jen jeden jídelní servis, který po nějakém čase obměňuje za nový.

6. Pěkné spodní prádlo jen k lékaři

Návštěva lékaře nebylo jen obyčejné vyšetření. K doktorovi se nosilo jen to nejlepší oblečení a člověk byl vymydlený a voňavý. Projevovala se tím tak úcta a respekt. Dnes už je mnohem snazší najít pěkné spodní prádlo, a tak se nemusí volit mezi „svátečním“ a „normálním“.

7. Dávání nevyžádaných rad

V dobách našich babiček a dědečků bylo zvykem si chodit pro radu ke starším a moudřejším členům rodiny. Proto si mnoho prarodičů nedokáže pomoct a radí svým potomkům, i když o to nežádají.

8. Sbírka knoflíků

U každé babičky najdete v domácnosti krabici nebo dózu plnou starých knoflíků. Dříve bylo těžké koupit hodící se knoflíky, a tak si je lidé ukládali pro strýčka příhodu. Dnes jsou však módní trendy tak rychlé, že si dnešní generace koupí raději nový kus oblečení, než aby spravovala starý.

9. Strach z toho, co si pomyslí ostatní

Vrstevníci prarodičů měli v mládí velký strach z toho, že se dostanou do řečí a co si o nich ostatní pomyslí. Brali vážně názory nejen svých přátel, ale i kolegů, vzdálených příbuzných nebo svých sousedů. Oproti tomu dnešní generace se stará převážně o sebe a nejdůležitější názory jsou od přátel.

10. Tvrdší výchova dětí

Oproti starším generacím je dnešní výchova dětí daleko benevolentnější. V minulosti byla výchova dětí striktní a rodiče vyžadovali notnou dávku respektu, která jim byla projevována.

Sdílejte článek

Přečtěte si také