ODHALENO: 11 překvapivých důvodů, proč špatně spíte. Těmto věcem se před usínáním určitě vyhýbejte!
Pokud se chcete kvalitně vyspat, na tyhle věci si uričtě dejte pozor.
Pravidelný a dlouhodobý nedostatek spánku způsobuje, že se i hned po probuzení lidé cítí naprosto vyčerpaní. Je to navíc jedna z hlavních příčin přibývání na váze. A přitom mnohdy stačí jen minimálně změnit určité návyky a spánek se stane mnohem kvalitnějším. Sepsali jsme proto pro vás 12 věcí, které brání zdravému spánku, a způsoby, jak se jich zbavit.
1. Špatná teplota vzduchu
Přestože usínání v teple může být hodně příjemné, ideální teplota ke spánku je 15–23 °C. Změňte proto nastavení vaší pokojové teploty a přizpůsobte jí spíše tloušťku vaší peřiny.
2. Fyzická aktivita
Cvičení stimuluje nervový systém, což může způsobit, že usínání po příchodu z posilovny může být problém. Cvičte proto nejpozději 3 hodiny předtím, než jdete spát.
3. Různá délka spánku
Abyste si pořádně odpočinuli, vaše tělo potřebuje určitý čas na spánek. A naspávat hodiny dopředu nebo zpětně například o víkendech nefunguje. Choďte proto spát každý den ve stejný čas, nejlépe mezi 10 večer a jednou hodinou ráno.
4. Světlo
Dokonce i malé světlo z lampy nebo z LED displeje dokáže významně narušit váš spánek. V čím tmavší místnosti spíte, tím lepší jsou vaše sny. Vypněte proto veškeré zdroje světla nebo si nasaďte oční masku na spaní.
5. Hluk
Jakýkoliv zvuk, ať už jde o hluk aut nebo hlasitý hovor sousedů, nedovoluje tělu pořádně si během spánku odpočinout. Používejte proto špunty do uší nebo tzv. bílý šum, abyste eliminovaly okolní rušivé zvuky.
6. Používání postele k nevhodným účelům
Mnoho lidí používá svou postel nejen ke spánku, ale také k práci a dalším nepostelovým aktivitám. To může být také jednou z příčin horší kvality spánku. Nechte proto své pracovní povinnosti zcela mimo vaši postel.
7. Kofein
Není žádným tajemstvím, že kofein zabraňuje lidem snadno usnout. Nezapomeňte na to, že tato povzbuzující látka se nevyskytuje jen v kávě, ale i v jiných produktech, jako je například čaj nebo čokoláda. Pro lepší spánek se proto večer a v noci úplně vyhněte jejich konzumaci.
8. Alkohol
Přestože vám alkohol může pomoci rychleji usnout, negativně ovlivňuje REM fázi spánku, takže se probudíte unavení a s nevolností. Alkohol proto konzumujte nejpozději dvě hodiny před spaním. Úplně nejlepší by samozřejmě bylo nepít alkohol vůbec.
9. Přetížená mysl
Málokdo dokáže před spaním úplně vypnout mozek. Většina si naopak rekapituluje veškeré myšlenky a problémy uplynulého dne a nemůže kvůli tomu usnout. Odveďte proto svou mysl od všech starostí a nasměrujte ji na něco zcela jiného – můžete třeba vyjmenovávat země začínající na stejné písmeno nebo klasicky počítat ovečky.
10. Špatné návyky před spaním
Nedostatek správných návyků před spánkem je také příčinou toho, že se ráno probouzíte neodpočinutí. Pokuste se své tělo naučit na nějaký algoritmus. Dejte si například teplou sprchu a poslouchejte hudbu. V žádném případě si ale nedopřávejte horkou koupel, ta totiž nastartuje váš metabolismus, což způsobí, že se vám bude špatně usínat.
11. Spací poloha
Pokud usínáte v nepohodlné pozici, ať už sami, nebo s partnerem, zatěžujete své tělo, které si tak nemá šanci dostatečně odpočinout. Zaujměte proto takovou polohu, ve které se cítíte nejpohodlněji, a pokuste se ji neměnit, dokud neusnete.