Virály

18. dubna 2018 16:06

redakce Prima Lajk

ODHALENO: 12 věcí, které byste nikdy neměli dávat na Facebook. Proč je jejich sdílení nebezepečné?

Sociální sítě jsou od toho, aby se na nich lidé vyjadřovali. Všechno má ale své hranice.

V dnešní době mají především mladí lidé alespoň jeden profil na nějaké sociální sítí. A to minimálně. Přestože se v současnosti stále více mluví o ochraně osobních údajů na internetu, hodně lidí si stále neuvědomuje, že Facebook a ostatní sociální sítě o svých uživatelích shromažďují všechny informace, takže i ty nejnevinnější příspěvky se nakonec můžou obrátit proti vám. Proto jsme sepsali seznam 13 věcí, které byste na sociální sítě v rámci zachování vlastní bezpečnosti rozhodně neměli dávat.

1. Intimní detaily z vašeho vztahu

Všechno, co se děje mezi vámi a vaším partnerem, by mělo být utajeno před ostatními. Určitě se nerozepisujte o svých postelových záležitostech, domácích mazlíčcích a dalších vztahových věcech, které by mohly ohrozit vaše soukromí.

2. Líbající selfie

Berete to možná jako formu, jak ukázat celému světu svou lásku k partnerovi. Některým single lidem by se to ale nemuselo úplně zamlouvat a mohli by vám způsobit potíže. Takovéto zveřejňování může být podle expertů často vyjádřením nejistoty ve vztahu a pochybností o partnerovi.

3. Selfie z pohřbů

Některá místa či akce vyloženě volají po zachování úcty. Není proto příliš vhodné vytáhnout na pohřbu uprostřed smuteční řeči nebo v kostelech telefon a dělat si selfie.

4. Nelegální akce

Pokud máte nutkání porušovat předpisy a zákony (jízda v opilosti, držení nelegální zbraně apod.) opravdu se s nimi nechlubte na sociálních sítích. Byl by to totiž dokonalý důkazní materiál, který by vás mohl dostat i do vězení.

5. Útočné komentáře

Dokonce i kdyby se jednalo o vtip nebo ironii, někteří lidé by to nemuseli pochopit. A věřte tomu, že obvinění z pomluvy není příjemná záležitost. Vyhněte se taky tématům jako politika, náboženství genderové záležitosti a podobně.

6. Stížnosti na práci

Dokonce i když nemáte nikoho ze svých spolupracovníků v přátelích na Facebooku, mohou si vás snadno vyhledat. Pokud navíc nemáte nastavenou dostatečnou ochranu soukromí, může jejich špehování skončit i finanční pokutou v práci nebo rovnou vyhazovem.

7. Sdílení polohy

Geolokace umožňuje chytrým telefonům sledovat vaše GPS souřadnice v každém koutu světa. Můžete si myslet, že je to dobré pro to, aby vaši přátelé a rodina věděli, kde se nacházíte. Všechna ostatní rizika, která to přináší, za to ale nestojí. Chraňte se před zlomyslnými lidmi a deaktivujte své sledování polohy.

8. Plány na dovolenou

Aktualizace města/hotelu/restaurace, kde se zrovna nacházíte, může být velmi nebezpečná. Podáváte tak totiž dokonalé informace o vaší poloze potenciálním zlodějům, kteří vás mohou připravit o všechny cennosti. Pokud opravdu chcete sdílet své zážitky z dovolené, udělejte to až po návratu domů.

9. Fotky dokladů

Získali jste nový řidičák nebo jste uzavřeli kupní smlouvu na byt? Pak to klidně napište do statusu, ale určitě nezveřejňujte vyfocené dokumenty. Údaje na nich mohou být snadno čitelné, a tím i dobře zneužitelné.

10. Informace o svých financích

Finance jsou velmi ožehavé téma snad pro všechny, zvláště pokud je někdo zrovna ve finanční krizi. Pak by určitě nepůsobilo dobře, kdybyste se chvástali svými příjmy a tím, co všechno si za vaše peníze můžete dovolit. Na internetu je navíc spoustu hackerů, kteří se umí dostat k vašemu kontu i způsobem, který by vás nikdy nenapadl. A pokud hlásáte, jak nejste finančně za vodou, mohli byste být ideálním cílem.

11. Fotky z večírků

Nekažte si svou virtuální image tím, že budete sdílet fotky, na kterých jste totálně pod obraz. Nikdy nevíte, kdo se na váš profil dostane – může to být třeba babička nebo šéf. Přece si nezkazíte svoji důvěryhodnost jen kvůli pár fotkám z víkendové párty.

12. Fotky ultrazvuku

Gynekologové obecně doporučují nechlubit se dítětem na sociálních sítích dřív než ve třetím semestru, protože až tehdy je nejnižší riziko potratů a jiných způsobů, jak o něj můžete přijít. Některým z vašich přátel navíc nemusí připadat fotka nenarozeného dítěte, které vypadá jako fazole či stvoření z jiného vesmíru, tak úžasná a skvělá jako vám.

Sdílejte článek
Štítky sociální sítě Facebook sdílení vztah nebezpečí sociální síť Internet

Přečtěte si také