Virály

22. března 2020 11:02

redakce Prima Lajk

ODHALENO: 12 zajímavých faktů o snech. Jaké sny mají slepí lidé nebo zvířata?

Asi třetinu našeho života trávíme spánkem. Ačkoli nám může přijít, že na spánku nemůže být nic zajímavého, opak je pravdou! Sny jsou plné detailů a kuriozit, o kterých jsme neměli ani zdání!

Černobílé sny

Existují lidé, kteří vidí sny jen v černé a bílé barvě. Jedná se o generační věc - starší lidé, kteří si pamatují černobílé televizní vysílání sní častěji v odstínech šedé než ti mladší.

Zdají se slepým lidem sny?

Samozřejmě, ale ne tak, jak byste očekávali. Tito lidé dosahují snů pomocí smyslů, které vlastní: sluch, čich, hmat a chuť. Pro nevidomé lidi je těžší si sny představit, ale v podstatě jim nahrazují zbylé smysly to, co nemají. Takové sny sní jen lidé, kteří jsou slepí od narození, nikoli lidé, kteří o svůj zrak přišli během života.

Zvířecí sny

Některá zvířata jsou schopna snít jako lidé. Vědci to zatím nemohou potvrdit se stoprocentní jistotou, ale fáze spánku některých druhů jsou stejná jako u lidí. Až vedle vás usne váš mazlíček, můžete si představovat, co se mu asi tak může zdát.

Baterie pro kreativitu

Mozek je i během spánku velmi aktivní. Ve skutečnosti mnoho velkých umělců získali inspiraci právě ve spánku. Například Paul McCartney složil píseň Yesterday, jeden z největších hitů skupiny Beatles, ve snu. Proto nepodceňujte nic z toho, co se vám ve spánku zdá, může to být milionový nápad.

Známé tváře ve snech

Pamatovali jste si někdy tváře lidí, které jste viděli ve snech, ale říkali jste si, že jste je nikdy ve skutečnosti neviděli? Omyl. Ty se neobjevují náhodně nebo magicky, jsou to vždy lidé, které jste už předtím někdy viděli, ačkoli si je nemusíte pamatovat.

Co si nepamatujete, to se nestalo?

To, že si sny nepamatujete neznamená, že nesníte. Je velká pravděpodobnost, že sny zapomenete. Každou noc má průměrný člověk za spánek několik snů, ale až 95 % lidí si na ně nedokáže vzpomenout.

Genderová otázka

„Muži jsou z Marsu, ženy jsou z Venuše“ může znít sice jako klišé, ale existují rozdíly v závislosti na pohlaví osob, pokud jde o snění a jeho obsah. Muži mají tendenci mít více snů s bojovou, agresivní a násilnou tématikou. Ženy naopak sní o mnohem jemnějších a pozitivnějších snech.

Jíst, pít, spát

Po konzumaci některé z potravin mohou mít lidé pocit ospalosti. Mezi „uspávače“ se řadí mléčné výrobky, třesně, krůtí maso, banány a dýňová semínka. Pokud tedy trpíte nespavostí, zvažte jednu z těchto možností jako večerní svačinku.

Obtížné vstávání

Pokud také patříte mezi ty, kteří ráno nemohou vstát z postele, může to být kvůli tomu, že trpíte dysanií. Jedná se o duševní onemocnění, které způsobuje, že se vám opravdu zoufale nechce vstát z postele. Tento stav by se rozhodně neměl podceňovat a nesouvisí nijak s leností.

Noční můry

Ačkoli jsou noční můry spojovány se strachem a hrůzou, nemusejí se v nich objevovat pouze monstra, tma, strašidelní klauni či scény jak z hororových filmů. Místo toho obsahuje více než polovina rušivých snů primární emoce, jako je zmatek, smutek, vina. Pokud často zažíváte noční můry, dává vám mysl najevo, abyste našli řešení problému, se kterým se potýkáte.

,,Ještě pět minut“

Ať už chcete vidět konec filmu, který je napínavý nebo dodělat nějakou neodkladnou práci, pořád oddalujete spánek. Lidé jsou ve skutečnosti ale jediným savcem, který úmyslně oddaluje odpočinek a spánek, a to není zdrávo.

Šťastná sedmička

Podle odborníků se průměrnému člověku podaří usnout během 7 minut. Samozřejmě to někdy může trvat déle a někdy kratší dobu, ale zdá se, že většina lidí spadá do tohoto propočtu. A co vy, jak dlouho trvá, než usnete?

Sdílejte článek

Přečtěte si také