Virály

26. ledna 2018 17:04

redakce Prima Lajk

ODHALENO: 5 důvodů, proč byste měli spát nazí. Jak může pyžamo ohrozit vaše zdraví?

Jste celý život zvyklí spát v pyžamu? Možná teď začnete uvažovat o změně.

Pokud hledáte něco, co byste letos chtěli změnit ve svém životním stylu, víme přesně, kdy byste měli začít: sundejte pyžama a spěte nazí! Studie za studií dokazují, že strávit noc tak, jak vás pán bůh stvořil, není pouze skvělé pro váš sexuální život, ale je to opravdu dobré i pro vás samotné. Nahé spaní má totiž mnoho překvapivých zdravotních výhod, které byste rozhodně nečekali. Důvodu je nepočítaně, ale my vám teď nabízíme 5 těch nejzásadnějších.

1. U mužů je to zdravé pro jejich mužství

Pokud muži spí v boxerkách nebo v pyžamu, utěsňují tím svá varlata blízko těla. Ta se pak zahřejí na tělesnou teplotu kolem 36,5 °C. Šourek však visí mimo tělo, protože potřebuje zůstat o pár stupňů chladnější. Vyšší teplota pak může být škodlivá pro spermie. Výzkumníci ze Standfordské univerzity navíc zjistili, že mužům, kteří nosí boxerky přes den a v noci spí bez nich, hrozí o 25 % nižší riziko poškození DNA v jejich spermat než mužům, kteří nosí boxerky 24 hodin denně. Při spánku bez spodního prádla a pyžama mají varlata teplotu zhruba 35 °C, která je pro zdravé spermie ideální. Pokud tak muži chtějí plodit děti, rozhodně by se měli před spánkem svléknout do naha.

2. Povzbuzuje milostný život

Jeden rozsáhlý průzkum ukázal, že odhození pyžama může oživit a podpořit váš milostný život. Zjistilo se totiž, že 57 % lidí, kteří spí nazí, jsou ve svých vztazích velmi šťastní, oproti 48 % těch, kteří upřednostňují spaní v oblečení. A to je pravděpodobně dáno tím, že lidé, kteří spí nazí, mají více sexu než ostatní. Našlo by se hned několik důvodů, proč tomu tak je. Pokud jste v posteli s partnerem oba nazí, k sexu může dojít opravdu rychle, nejenom proto, že vynecháte fázi sundávání oblečení. A navíc, kontakt kůže na kůži s druhou osobou přináší příjemný nával oxytocinu do vašeho těla, který vyvolává pocity intimity, spojení a sexuality. Takže se nestyďte a svlékněte se!

3. Zajistí, že budete zdravější na těle i duchu

Zmiňovaný oxytocin nabízí kromě mentálních a emocionálních taky značné tělesné výhody. Produkuje se totiž v hypothalamu (část mezimozku) a poté se uvolňuje do těla přes hypofýzu. Tento tzv. hormon lásky podporuje dobrý tělesný stav díky regulaci krevního tlaku, posilování imunitního systému, tišení bolesti a snižování úzkosti. A k tomu všemu oxytocin přispívá k dobrému usínání a spaní, protože je to mocný uklidňující prostředek, který zajišťuje, že se člověk cítí nerušeně, spokojeně a neuvěřitelně šťastně.

4. Zajistí kvalitnější spánek

Abyste byli z fyziologického hlediska schopní usnout, vaše tělo se potřebuje ochladit zhruba o jeden stupeň a musí v této teplotě zůstat. Je zřejmé, pyžamo udržuje teplo, což není úplně nejlepší věc, pokud chcete mít kvalitní spánek. Pokud něco tomuto poklesu teploty brání, mozek se budí, aby zjistil, co se děje. To znamená, že budete bojovat s usínáním nebo váš spánek bude narušovaný. A dokonce i když po takovém probuzení ihned usnete, sice neztratíte žádné hodiny spánku, ale nebude kvalitní, což je stejně špatné.

5. Zajistí zdravější a lepší celkový stav člověka

Díky udržování vašeho těla v chladu a klidu budete mít nejen kvalitnější spánek, ale budete taky celkově ve zdravějším a lepším stavu. Studie publikovaná ve vědeckém časopise Diabetes zjistila, že spánek v chladné ložnici a při udržování relativně nízké tělesné teploty aktivuje u dospělých hnědý tuk, což je typ dobrého tuku, který vytváří teplo, spaluje kalorie a udržuje nás v teple a pohodlí. Účastníci výzkumu spali jeden měsíc v místnosti vyhřáté na 23 °C a druhý měsíc pak v 19stupňovém pokoji. Na konci druhého měsíce se účastníkům téměř zdvojnásobil objem jejich hnědého tuku, spálili tak více kalorií přes den a měli zdravější hladinu inzulinu. Jinými slovy byli v mnohem lepším celkovém stavu po spánku v chladnější místnosti.

Sdílejte článek
Štítky spánek nahota zdraví

Přečtěte si také