Virály

8. října 2021 15:01

redakce Prima Lajk

ODHALENO: 5 znaků, že je vaše dítě šikanováno. Jak to můžete jednoduše poznat?

Šikana se v různých formách objevuje na každé škole. Je krutá, nebezpečná a dítě může traumatizovat na celý život. Podle čeho mohou rodiče včas poznat, že je s dítětem něco v nepořádku a je obětí šikany?

Téměř každý člověk se v životě setkal s různým typem šikany, ať už přímo, či nepřímo. Pro dítě je velmi těžké přiznat dospělým, že se stalo terčem ubližování a týrání, a proto raději mlčí. Jako rodič ale můžete podle několika znaků poznat, že je obětí šikany. Jaké to tedy jsou?

1. Ztracené nebo poškozené věci

Dávejte pozor, zda vaše dítě nechodí domů s poničenými věcmi nebo mu nějaké nechybí. Potrhané oblečení, zničené učebnice nebo chybějící hračky můžou být známky toho, že se vaše ratolest stala obětí tyrana.

2. Ztráta sebevědomí

Šikanované děti začnou ve většině případů pochybovat o sobě samých a jejich sebevědomí se najednou octne na nule. Začnou být bez nálady, při chůzi mají sklopenou hlavu a jsou velmi submisivní.

3. Noční můry

Jakmile začnou mít vaše děti problémy se spánkem a často se jim zdají noční můry, může to být jasná známka toho, že se s nimi děje něco špatného. Výzkum ukazuje, že šikana může mít přímý dopad na kvalitu spánku. Snažte se mít proto své děti v noci pod dohledem, jak jen můžete.

4. Vyhýbání se kamarádům

Za dítětem nepřicházejí domů žádní spolužáci ani jiní kamarádi, odmítá s nimi trávit volný čas, a dokonce už není zváno ani na společné akce. Tohle všechno mohou být známky narůstajícího strachu ze setkání s tyrany, kteří ho šikanují.

5. Změna chování k rodičům

Šikana může způsobit problémy s emocionálním zdravím dítěte. Začne se vědomě bouřit proti všem, které má rádo. Protože když to dokáže jejich tyran, proč ne on? Neustálé bobtnání agrese uvnitř dítěte může mít za následek agresivitu a totální výbuch emocí.


Přečtěte si také