Proč je důležité rozpoznat znamení?
Autor: istock.com Proč je důležité rozpoznat znamení?

ODHALENO: 5 znamení, že vás vychovateli narcističtí rodiče. Poznáváte se v tom?

Tamara F. . Publikováno: 28.07.2021
Pokud jste nerozhodní, často obviňujete sami sebe a máte nízké sebevědomí, může to být známka toho, že vás vychovali narcističtí rodiče.

reklama

Narcističtí rodiče_FB
Autor: brightside.me Narcističtí rodiče_FB

Podstatou narcistické osobnosti je nepřiznat pochybnosti o sobě samém a nápadné přesvědčení o vlastní výjimečnosti a nadřazenosti. Jestliže se trestáte za každé nepatrné provinění, žijete s partnerem, který vás jen kritizuje a necháte na sobě dříví štípat, je možné, že jste vyrůstali pod drobnohledem narcistů. Proč je ale důležité rozpoznat znamení, zda vás vychovávali narcističtí rodiče? Jednoduše. Pochopení je první krok k uzdravení.

1. Nikdy se nepochválíte.

Narcisté mají pocit, že jsou důležitější a lepší než všichni ostatní. Logicky tak chtějí, aby i jejich dítě bylo ve všem dokonalé a neustále ho nutí na sobě dřít. Ve finále to ale dopadá tak, že narcis bude dítě neustále jen kritizovat a nikdy nebude dostatečně spokojený s jeho výkonem. Ten pocit, že nikdy nedělá dost, si může dítě přenést do dospělosti a ovlivnit tím své budoucí vztahy a sebevědomí.

2. Bojíte se vyjádřit své názory.

Pokud se váš názor neshodoval s názorem vašeho rodiče, pravděpodobně jste se setkali s hádkou či trestem. V dospělosti tak kvůli tomu pro vás může být obtížné říct svůj názor nahlas či někomu oponovat.  

3. Špatné vztahy.

Možná si říkáte, proč jsou všechny vaše vztahy tak nešťastné a střídáte jednoho toxického partnera za druhým. Může to být právě proto, že vás vaši narcističtí rodiče často ovládali a neznali hranice. V dospělosti tak za ně můžete hledáte náhradu, aniž byste si to ve skutečnosti uvědomovali.

4. Problém s osamostatněním.

Neustálá kontrola nad dětmi může také způsobit další problém v dospělosti, a tím je samostatný život, respektive problém s osamostatněním. Rodiče, kteří neustále dělají všechna rozhodnutí za jejich děti si možná neuvědomují, že pomalu ale jistě vychovávají závislé a nesamostatné jedince neschopné přežít bez pomoci.

5. Nevíte, kdo vlastně jste.

Neumíte říct, co máte rádi, jací jste a co od života vlastně očekáváte? Je to možná proto, že vás jako dítě rodiče odrazovali od poznávání sebe samého. Nemohli jste být sami sebou, protože už to vás rozhodnul někdo jiný.

Zákulisí profi fotek_FB

GALERIE: Umělec ukazuje zákulisí profesionálních fotek. Tohle můžete vyzkoušet i vy!

Čeká nás apokalypsa?

Cestovatel časem tvrdí, že přišel z roku 5000. Před jakými katastrofami nás varuje?

reklama