Virály

16. prosince 2020 08:38

sarka.turcekova@gmail.com

ODHALENO: 5 způsobů, jak můžete svoje děti zbavit strachu z tmy! Co pomůže nejvíc?

Až polovina dětí se bojí tmy, která je pro ně velmi děsivá a bojí se kvůli tomu chodit spát. Naštěstí existují snadné způsoby, kterými můžete děti odnaučit strachu ze tmy.

Studie, která zkoumala 122 lidí, zjistila, že 54 procent z nich označilo právě strach ze tmy mezi pěti hlavními jejich strachy. Když mají strach ze tmy dokonce i dospělí, tak není divu, že na tom nejsou děti o moc lépe. Tmy se děti obávají hlavně proto, že se bojí, aby nevylezly nějaké příšery zpod postele, ale bojí se také temných stínů. Jsou tu ale způsoby, jakými můžete děti tohoto strachu alespoň částečně zbavit.

1. Naslouchejte svému dítěti a berte jeho strach opravdu vážně, i když se vám to může zdát jako hloupost. Vyslechněte ho a nezlehčujte to jenom tím, že zkontrolujete prostor pod postelí s tím, že tam žádné nestvůry nejsou. To může situaci ještě zhoršit, protože tím vlastně dítěti říkáte, že si myslíte, že by takové příšery mohly být skutečné. Zkuste se dítěte zeptat, proč se cítí vyděšené a ukažte mu, že jeho strach chápete, ale nesdílíte ho. Nakonec dítě ujistěte o tom, že je v bezpečí a že tu pro něj budete, kdykoliv se bude cítit vyděšené.

2. Chvalte vaše dítě. Výzkum ukázal, že pozitivní slova jako třeba chvála mohou změnit způsob myšlení dítěte. To znamená, že pokud mu řeknete něco pozitivního, může tomu začít věřit. I vašemu dítěti tedy pomůže to, když mu řeknete, že je velmi odvážné a nebojácné a pochválíte ho, že svému strachu ze tmy dokáže čelit. Tato pozitivní slova mu mohou pomoci uvěřit, že opravdu dokáže překonat svůj strach. A nakonec to určitě zvládne, ať byl jeho strach ze tmy anebo z příšer pod postelí.

3. Nechte dítěti rozsvícené malé světélko, díky kterému se nebude tolik bát usnout. Existuje mnoho kreativních nočních světel, která mohou vašemu dítěti pomoci uvolnit se a cítit se v bezpečí. Například noční světla ve tvaru zvířat, hvězdné projektory nebo nalepovací světýlka, která se nasvítí od žárovky a potom v noci svítí ve tmě. Svítící pásky nebo nalepovací světýlka se však mohou hodit i v případě, kdy se bude dítěti chtít v noci na toaletu, takže ho budou navigovat. Tato světýlka by však neměla mít příliš silný jas.

4. Proměňte jejich temnou místnost na zábavnou věc. Dítě může vidět temnotu jako něco děsivého a nebezpečného, ale můžete se snažit změnit způsob, jakým vidí svůj pokoj a jak se cítí, když je tma. Zkuste si s dítětem udělat hezký večer s tím, že uspořádáte představení stínových loutek nebo použijete vaše ruce a prsty k tomu, abyste napodobili různá zvířátka. Použít jde i svítící náramky nebo košile s potisky, které září ve tmě. Dítě si tak vytvoří k temné místnosti mnohem pozitivnější vztah. Naučít se pak spojovat temnotu s něčím, co může být zábavné, a bude se cítit ve svém temném pokoji více bezpečně.

5. Zkuste tento desetivteřinový trik. Důvod, proč se vaše dítě bojí tmy, nemusí být ve skutečnosti založen na strachu ze tmy samotné, ale na přechodu do ní. Když náhle zhasnete světlo, vaše oči na několik sekund oslepnou, protože se musí přizpůsobit. A to jsou sekundy, kdy se dítě může začít bát. Existuje trik, který může pomoci dítěti snáze se přizpůsobit tmě. Požádejte je, aby zavřeli oči, dokud jsou světla stále rozsvícená. Poté je zhasněte, položte ruce na oči vašeho dítěte a požádejte ho, aby s vámi počítalo do deseti. Až budou hotovi, požádejte je, aby otevřely oči. Když to udělají, místnost nebude tak temná jako předtím.

Sdílejte článek

Přečtěte si také